Fransız Balkonu Nedir? Fransız Balkonun Amacı Nedir?

Fransız Balkonu Nedir? Bu yapı Paris’teki geleneksel bina anlayışında sık sık kullanıldığı için bu ismi alan Fransız balkonuna ülkemizde de rastlanmaktadır. Bu belki de en küçük balkonlardan bir tanesidir. Fransız balkon ise; önünde maksimum 50 cm’lik bir çıkıntı ve korkuluk bulunan bir balkon türüdür.  Ancak çocukların güvenliği için cam ve korkuluk arası mesafeler, çocuğun cam ve korkuluk arasına sığamayacağı şekilde 10 cm olarak yapılması önerilmektedir. Mimari olarak bir işlevi olmayan fakat süsleme ve dekorasyon anlamında önemi bulunan bir balkon grubudur. Fransız balkonun arkasında kalan pencere, tavandan yere kadar uzanan büyük ölçekli ve tam boy pencerelerdir.

Fransız Balkonu Nedir?

Dekor amacı ile de kullanılmakta olan bu balkonlar sandalye, masa ve diğer balkon aparatlarının sığmayacağı ve genellikle de tek kişinin sadece ayakta durabileceği küçük ölçülerde yapılmaktadırlar. Ancak  bazı binalardaki Fransız balkonlara iki kişilik minik bir masa yerleştirmek mümkün olmaktadır. Fransız Balkonu Nedir?

 Fransız Balkon Tehlikeli Mi?

Fransız cam balkonlar bazı projelerde estetik kaygılar gözetilerek tasarlanıyor. Balkon yönetmeliğine uygun şekilde inşa edilmeyen bu balkonlar, can güvenliği açısından tehlike arz ediyor. Balkon yönetmeliğine göre; konsol şeklindeki balkonlar, kornişler ve çatı saçakları yalnızca kat döşemelerinin uzantısı olarak yapılacak ve serbest konsol uzunluğu 1.5 metreden çok olmayacaktır. Konsol şeklindeki merpenlerin konsol uzunluğu ise en çok 1.0 metre olacaktır.

Fransız Balkonun Amacı Nedir?

  • Pencerelerin tam olarak açılabilmesini hedefleyen Fransız balkonlar, modern ve şık bir görünüm kazandırdığı düşünüldüğü için de sıkça tercih edilmektedir.
  • Çiçek ve saksı gibi süsleme aparatları ile donatılarak binanın dış görünümünün mükemmelleştirilmesi hedeflenmektedir.
  • Mimari öğeler arasında oldukça popüler bir konumda olan Fransız balkon kullanımı son yüzyıllarda giderek artmaktadır.

 Fransız balkon yaşam alanlarımızı güzelleştirmek ve evimize daha çok ışık girmesini sağlamak için de tercih edilmektedir.

2+0, 2+1, 3+1, 4+1 Ev Ne Demek? Daire Tipleri Hakkında Tüm Detaylar hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*