TOKİ 215 KONUT İLE 79 İŞ YERİNİ SATIŞA ÇIKARDI İŞTE DETAYLAR..

Aileleri ev sahibi yapmaya devam eden TOKİ’den yeni bir fırsat daha. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yaptığı açıklamaya göre açık artırma yöntemi ile 36 ilde farklı illerde yaşayan vatandaşları ev sahibi yapacak.

Satışlar açık arttırma ile yapılacak

TOKİ 36 ilde 215 konut ile 20 ilde 79 iş yerini açık artırma usulüyle satıyor. Kurasız çekilişsiz 36 ilde konut satışı yapılacak.

Açık arttırmanın yapılacağı tarih belli mi ?

11 Ağustos 2020, Salı günü, saat 10:00’da  Ankara  Bilkent Otel ve Konferans Merkezi ile  TOKİ  İstanbul Hizmet Binası’nda düzenlenecek.

TOKİ açık artırmaya katılmak isteyenler, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubeleri üzerinden başvuru teminatlarını ödeyebilecek.

Ayrıca alıcılar İnternet üzerinden (www.emlakyonetim.com.tr) (www.toki.gov.tr) adresinden açık arttırmaya katılabilecek ve 444 86 54 numaralı telefondan ulaşılabilecekler.

İş yeri ve Konut satışı yapılacak olan iller hangileri

Konut satışı yapılacak olan iller; Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Sakarya, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon ve Zonguldak. Bu şehirlerde satışa çıkarılan daireler %25, peşin 120 ay vade ile sahip olabilme fırsatı sunuyor.

Ayrıca alıcılar, İstanbul’da satılan konutlara %25, %40, %50 peşin 96 ve 120 ay vade seçenekleriyle alabiliyor.

İş yeri satışı yapılacak olan iller; Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bitlis, Çanakkale, Denizli, Kastamonu, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Siirt, Şanlıurfa, Trabzon, Uşak ve Yozgat. Belirlenen bu iller de satılan iş yerleri ile alıcılar %10, %25 peşin 120 ay vade ile ev sahibi olabilecek.

Başvuru yapabilmek için gerekenler

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan ve 18 yaşını dolduran gerçek kişiler ile Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun kurulan tüzel kişilikler başvuruda bulunabilecek.

– Fotoğraflı nüfus cüzdanı,
– Vatandaşlık kimlik ve Vergi sicil numaraları,
– Yetkili Banka Şubelerine Nakit olarak;
muhammen bedeli 99.999.- TL ye kadar olanlar için 5.000.-(Beşbin) TL,
muhammen bedeli 100.000 – 349.999.- TL’ye kadar olanlar için 10.000.-(Onbin) TL,
muhammen bedeli 350.000 – 999.999.- TL’ye kadar olanlar için 50.000.-(Ellibin) TL,
muhammen bedeli 1.000.000.- TL ve üstünde olanlar için 100.000.-(Yüzbin) TL, katılım teminatı ödemek zorundadırlar.

– Başvuruların vekaleten yapılması durumunda, satışlarla ilgili tüm belgeleri düzenleme, imzalama, beyan ve taahhütlerde bulunma yetkisini içeren vekaletname,
– Başvuru bir tüzel kişilik adına yapılacak ise, Şirketin yetki belgesi ve yetkili kişinin vekalet ile imza sirküleri.
(Alıcılar başvuru sırasında “Açık Artırma Satış Şartnamesi”ni imzalayacaklardır.)

Toki Açık Arttırma ile alınan konutların ödeme koşulları

Hemen teslim olarak satılan projelerde; Taşınmazlar mevcut durumu ile satışa sunulmuş olup, alıcılar taşınmazı görmüş, beğenmiş ve kabul etmiş sayılacaktır. İdarece bu taşınmazlarda herhangi bir tadilat ve onarım yapılmayacak.

Muhammen bedeller bütün projeler için KDV hariç olarak belirlenmiş olup, vadeli işyeri satışları ile İstanbul Bakırköy Yalı Ataköy Projesinde yer alan konutlar Gayrimenkul Satış Sözleşmesinde belirtilen satış bedeli ve teslim tarihine kadar gerçekleşen dönem artışları toplamı üzerinden hesaplanan tutar esas alınarak 3065 sayılı yasa kapsamında geçerli KDV oranı üzerinden hesaplanan Katma Değer Vergisi tutarı, taşınmazın tesliminden sonraki vadelere yayılarak tahsil edilecek, ayrıca vade sonuna kadar altı aylık artış dönemlerinin başında borç bakiyesine uygulanan artış tutarı üzerinden hesaplanan KDV tutarı kalan vadelere yayılarak, peşin işyeri satışları ile konutların satışlarında ise projenin teslimi aşamasında peşin olarak tahsil edilecektir.

Vadeli satışlarda belirlenen peşinat oranları asgari oranlar olup, dileyen alıcılar kredilendirilen borç bakiyelerini düşürebilmek amacıyla satış tarihinde ek peşinat ödemesi hakkına sahiptir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*