Tapu Ayırma (İfraz) Nedir? Tapu Ayırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Tapu Ayırma (İfraz) Nedir?

Tapu Ayırma (ifraz) ; tapu kütüğünde tek parsel olarak kayıtlı bulunan bir malın düzenlenen haritalara göre birden çok parçaya ayırma işlemine denir.  Son olarak 15 Mayıs 2014 tarihinde yeni düzenlemeler ile birlikte bu işlem daha kolay hale gelmiştir. Şahsınıza ait olan bir malı ayırma işlemi hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız yazımızın geri kalanını okuyunuz.

Tapu Ayırma

Tapu Ayırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer kendi adınıza kayıtlı arazi bölme işlemi yaptırmak istiyorsanız, ifraz işlemi ile süreci başlatabilirsiniz. Bu durumda üzerinizde kayıtlı bulunan arsanın, fiziki haritalara göre hesaplamalarını yapılarak işlem tamamlanmaktadır. Eğer kendi üzerinize tapulu bir yeri başka bir kişiye tapu hakkı vererek bölmek istiyorsanız, aşağıda belirttiğimiz süreci takip etmeniz gerekmektedir.

15 Mayıs 2014 tarihinde yapılan yasa düzenlemeleri ile birlikte Haziran 2014 tarihinde Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun sürecine dair genelge yayınlandı.

1) Serbest mühendisler tarafından düzenlenmiş ifraz işleminizi gösteren krokili beyanname. Daha sonra bu belge ile birlikte Kadastro Müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir.

2) Taşınmaz mülkünüz belediye veya komşu alan sınırları içerisinde yer alıyorsa, belediye encümeni tarafında alınmış karar. Eğer bu sınırlar dışında yer alıyor ise İl İdare Kurulu kararı yeterli olmaktadır.

3) Mülk size asit olduğunu kanıtlamak için nüfus cüzdanı veya pasaport gerekmektedir. Kendiniz başvurmuyorsanız, ifraz işlemi için gerekli yetkileri verdiğiniz kişiye ait düzenlenmiş vekâletname gerekmektedir. Bu vekâletnameye ek olarak yine vekilinizin kimliği veya pasaportunu gerekmektedir.

4) Son olarak ise eğer şahsen başvuru yapıyorsanız vesikalık fotoğrafınız, vekâlet verdiğiniz kişiler başvuru yapıyorsa vekillerinizin vesikalık fotoğrafı gerekmektedir.

Tapu Ayırma İşlemi ile ilgili daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

Maliyeti

Fiziki işlemler harita mühendisleri tarafından yapılmaktadır. Bu işlemlerin kontrolü ise Kadastro Müdürlükleri aracılığı üstlenmektedir. Bu işlemlerin tamamlanması için belirli bir tarife üzerinde ücretler alınmaktadır. Bu ücretler taşınmaz sahibi ve mühendisler arasında yapılan sözleşme tutarının %5 i kadardır. Bu tutar yıllık tarifeden daha az olmamak şartıyla belirlenmektedir. Bu tutar da ödendikten sonra bölme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İzale-i Şuyu (Ortaklığın Giderilmesi) hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*