Yola Terk Nedir? Yoldan İhdas Ne Demek?

Yola Terk Nedir? Yola terk işlemi, bu işlemin teknik bir iş olarak yapılmaktadır. Aynı zamanda bu işlemin yapılması Tapu Sicil Müdürlükleri tarafında yürütülmektedir. İlgilinin tapu kütüğü üzerinden talepte bulunması gerekmektedir. Bunun yanında İmar Kanunu bünyesinde de bu talep de yapılabilmektedir. Söz konusu gayrimenkulün üzerindeki alan paftada işaretlenmesi gerekir. Bu gösterilen alan ise kütükten düşürülmesi önemli bir durum arz etmektedir. Bu terim sadece yolları değil aynı zamanda oyun alanlarını da bu alanlara dahil olabilmektedir. Bunun yanında otopark ya da ibadet yerleri de yine bu terim kapsamına girdiği durumlar bulunmaktadır. Yola Terk Nedir?

Yola Terk

Yola Terk İşlemi Nasıl Yapılır?

İmar Kanunu’na göre imar planı olan yerlerde yola terk işlemlerine izin verilmektedir. İmar planındaki parsellerle kadastro parselleri şekil bazında değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebepten dolayı imar planı baz alınarak imar parselinin çıkarılabilmesi için kadastro parselinin bir kısmının yola terk edilmesine neden olabileceği durumlar söz konusu olabilmektedir.

Kadastro Müdürlüğü’nce yapılan yola terk işlemi teknik bir işlem olmakla birlikte, tescil zorunluluğu nedeniyle tapu sicil müdürlüklerinin . Yola terk tescil işlemi tapu kütüğünde ilgilinin talebiyle ve İmar Kanunu koşullarını sağlayacak şekilde, gayrimenkulün belirlenen kısmının paftada gösterilerek, yola terk edilen bölümün kütükten düşülmesi ile yapılır.

Yola terk terimi yolların yanı sıra oyun alanları, otopark, ibadet yerleri ve meydanlar gibi kamu yararı gözetilerek ayrılmış yerlerini de kapsar.

Yola Terk İşleminin İptal Edilebilir Mi?

Yola terk işlemleri için bazı koşullara mahsus olan durumlarda bedel ödenmiyor. Bu gibi durumlarda ise gayrimenkul sahipleri mahkeme yolu ile bu karara itiraz edebilme hakkına sahiplerdir. Eğer ki kamu yararına gayrimenkul sahibi rıza gösteriyorsa o zaman mahkemeye başvuru yapma hakkından da vazgeçmiş sayılıyor. Encümen kararı bu aşamada büyük rol oynamaktadır. Yola terk işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli olan tüm belgeler sunulmalıdır ve encümen kararı da bu belgeler arasında muhakkak bulunmalıdır. Sadece belediye encümeninin kararı ile yola terk işlemleri yapılabiliyor. Aksi halde bu işlemlerin yapılması söz konusu olamaz.

Yoldan İhdas Ne Demek?

Sadece yola terk değil bir de yoldan ihdas işlemi de bulunmaktadır. Daha öncesinde alanda bir yol varsa ve yeni yapılan imar planında bu bölgede yol yer almıyorsa bu işlem uygulanmaktadır. Yolun kapanması gayrimenkulün değerini düşüren bir olaydır. Bu nedenle de taşınmazın tescilinde bir problem ortaya çıkarmaktadır. Eğer ki taşınmaz belediye içerisindeyse belediyelerden, köy içerisindeyse köy tüzel kişiliği esası üzerinden kütüğe tescil edilmelidir. Tüm bu durumlarda daha net bilgi almak için gayrimenkul danışmanlarına ya da avukatlara başvuru yapmak, sürecin sorunsuz bir şekilde işlemesi adına çok önemli bir konu oluyor.

Acil Kamulaştırma Nedir? Normal Kamulaştırma İle Arasındaki Farklar Nelerdir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

3 Comments

  1. PEMBE RENKLİ ALANDAKİ 170 ADA 247 NOLU PARSELDE YOLA TERK Mİ UYGULANMIŞTIR…
    lütfen cevap verin…..

  2. Merhaba, Resimde henüz yola terk uygulaması yapılmamıştır. Kırmızı tire ile çizili kadastro sınırı ile siyah koyu ile çizili yol arasında kalan alanda yola terk işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*