Süleymaniye Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi?

Süleymaniye Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman adına 1551-1557 yılları arasında İstanbul’da Mimar Sinan tarafından planlanan ve yapılan dünyaca ünlü yapıtlarımızdan biri olarak bilinmektedir.

Süleymaniye Nerede

Mimar Sinan’ın kalfalık devri eseri olarak nitelendirilen Süleymaniye Camii, medreseler, kütüphane, hastane, sıbyan mektebi, hamam, imaret, hazire ve dükkânlardan oluşan Süleymaniye Külliyesi’nin bir parçası olarak inşa ettirilmiştir.

Süleymaniye Camii Klasik Osmanlı Mimarisinin en önemli örneklerinden biri olma unvanını elinde bulundurmaktadır. Yapımından günümüze dek İstanbul’da yüzü aşkın deprem gerçekleşmesine karşın, caminin duvarlarında en ufak bir çatlak bile bulunmaması yapının ne kadar sağlam yapıldığının bir göstergesidir. Dört fil ayağı kolonu üzerine oturan caminin kubbesi 53 m. yüksekliğinde ve 27,5 m çapına sahip olduğu bilinmektedir. Bu ana kubbe, Ayasofya’da da görüldüğü gibi, iki yarım kubbe ile desteği sağlanmıştır. Kubbe kasnağında 32 pencere yapılmıştır. Cami avlusunun dört köşesinde birer minare bulunmaktadır. Bu minarelerin camiye bitişik iki tanesi üçer şerefeli ve 76 m. Yüksekliğine sahip olduğu bilinmektedir. Cami avlusunun kuzey köşesinde son cemaat yeri bulunmaktadır. Giriş cephesi duvarının köşesinde bulunan diğer iki minare ise ikişer şerefeli ve 56 m yüksekliğindedir. 

28 revakın çevrelediği cami avlusunun ortasında dikdörtgen şeklinde bir şadırvan yapılmıştır. Caminin kıble tarafında içinde Kanuni Sultan Süleyman’ın ve eşi Hürrem Sultan’ın bulunduğu bir hazire yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesinin kubbesi yıldızlarla donanmış gökyüzü imajını vermesi için, içeriden, metalik plakalar arasına yerleştirilmiş pırlantalar ile süslemesi yapılmıştır.

Süleymaniye camiinin 4 minaresi vardır. Bunun nedeni Kanuni’nin İstanbul’un fethinden sonraki dördüncü padişah; bu dört minaredeki on şerefinin de Osmanlının onuncu padişahı olduğunu simgelemektedir.

Fatih konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Süleymaniye Camii konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Süleymaniye Nerede? Nasıl Gidilir?

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Süleymaniye Camii – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 26B, 28, 28T, 30D, 32T, 41Y, 66
  • Tren: MARMARAY
  • Metro: M2
  • Vapur: KADIKÖY (METRO DURAĞI) – EMINÖNÜ – KARAKÖY

Edirnekapı Nerede? Nasıl Gidilir? Edirnekapı Yol Tarifi? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*