Balkon Kapatma Nasıl Yapılır? 2021 Örnekleri

Balkon Kapatma Nasıl Yapılır? Balkonunuzu yazın açık, kışın ise çevresi kapalı bir alan olarak kullanmak istediğiniz için balkon kapatma yöntemlerinden en uygun olanı seçmeniz önemli bir husustur. Balkon kapama işleminde kullanacağınız perde, panjur, jalûziler gibi detaylara dikkat etmeli, doğru yöntemleri doğru detaylar ile birlikte kullanmalısınız.

Balkon Kapatma

Balkon kapatma modelleri arasında yer alan cam duvarlar, polietilen paneller, pvc pencereler dilerseniz sabit dilerseniz hareketli olarak kullanılabilen sistemler olarak bilinmektedir. Oturma odası ile bağlantısı olan balkonlar için hareketli balkon kapatma sistemleri tercih etmek daha doğru olmaktadır. Hareketli sistemleri kış aylarında açarak evinizin havalanmasını sağlayabilir, gün ışığını doğrudan evinize yansıtabilirsiniz.

Balkon Kapatma Nasıl Yapılır? İlk olarak balkonların en ve boy ölçüleri hesaplanır, örneğin 3 metre en ve 5 metre uzunluğunda bir balkon 15 m2 lik taban alanına sahiptir. Buna % 30 eğim payı, saçak çıkıntı payları ve bir çatıya saplanacaksa giydirme payları eklenip net kapatma alanı bulunur.15 m2 lik bir taban genellikle yukarıda yazan hususlar dikkate alındığında % 40 artar yani 21  civarında bir metraja denk gelir.


Bu ölçüler dâhilinde 10cm*10 cm ebatlarında taşıyıcı ahşap direkler pergola ayağı ile mermere veya zemine montajlanır, teraziye alınmasıyla beraber üst yatay mahya direklere montajlanıp sabitlenir.

Balkon önü için yaptığımız bu hazırlık balkonun arka kısmı için de geçerlidir. İki yatay taşıyıcı oluşturmak gerektiği için balkon arkası; biten bir çatıya saplanıp giydirilir veya biten bir duvar varsa ve yüksekliği yetiyorsa oraya montajlanır. İki yatay taşıyıcı arasına ızgara dediğimiz 5*10 veya 5*15, 10*10 veya 10*15 gibi farklı kalınlıklarda ahşap malzeme montajlanır.

Balkon Kapatma


Izgaraların montajından sonra lambriler ızgaraların üstünden çakılır ve ters tavan montajı oluşmuş olur. Izgaraların altından lambri çakılması durumunda ızgaraların üstünden tahta veya OSB çakılacaktır.
Lambrilerin önüne su ve rüzgâr almaması için alın tahtası denilen dekoratif ahşap malzeme montajlanır.


P-3000 membran ile su izolasyonu yapıldıktan sonra, kumlu membran veya arduazla membran kaynatılır. Bazı yerlerde PVC dere montajı gerektiği zaman Fırat marka PVC dere ve oluk montajı yapılır.

Lambriler, ızgaralar, direkler ve yatay mahyalar aşağıdan baktığınızda  göreceğiniz şeylerdir. Bu karmaşık gözüken fakat tamamen simetrik ve nizami yapılmış ahşap aksam selülozik dolgu ile verniklenir, sonrasında cam cila ile parlatılıp uygulama bitirilir 

Mermerit Tezgah Örnekleri 2021 hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*