İlk Kez Ev Alacaklara Devlet Desteği

İlk Kez Ev Alacaklara Devlet Desteği. Devletin hibe desteği tüm hızı ile devam etmekte. 2021 yılı için yeniden değerleme oranının belirlenmesi ile yeni yılda ilk kez ev alanlara, ilk defa evleneceklere ödenecek olan çeyiz hesabı ve konut hesabı desteği rakamları da belirlendi.

İlk Kez Ev Alacaklara Devlet Desteği

2021 yılında ilk defa ev alacaklara devlet desteği ve yardımı konut hesabı ile yükselirken yine ilk kez evleneceklere hibe para desteği de aynı oranda arttı. Peki, çeyiz hesabı ve konut hesabı nedir, nasıl açılır, devlet desteği nedir, hibe para nasıl alınır, yeni evlenecek genç çiftlere devlet desteği ne kadar, kimler devletten hibe para desteği alabilir? Gibi konuları yazımızda inceledik.

Konut Hesabından Faydalanma Şartları Neler?

  • Türk vatandaşı olunması,
  • Kişinin kendi adına kayıtlı taşınmazı bulunmaması,
  • Konut edinim tarihine kadar asgari üç sene boyunca 6. maddede bulunan hususlara uygun şekilde konut hesabına düzenli ödeme yapılması, 
  • Devlet katkısı almak için başvuruda bulunduğu ev dışında 7 Nisan 2015’ten itibaren tamamı kendi adına kayıtlı olan kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir gayrimenkul satın alınmamış olması şartı,
  • Ev alım tarihini takiben 6 ay içerisinde gereken evraklar ile konut hesabının bulunduğu bankaya başvuru yapılması

Gibi şartlar yer almaktadır. 

Hangi Bankalara Başvuru Yapılmalı? İlk Kez Ev Alacaklara Devlet Desteği

Belirli bir zaman içerisinde para biriktirip hibe ev parası kampanyasından yararlanabilmek için ilk şart kimliğiniz ile banka şubelerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Ev hesabı açabilmek için bankaya başvuruda bulunabilirsiniz.

36 – 47 ay devlet garantili ev hesabı açanlara yüzde 15 katkı ile 26 bin 995 TL,

48 – 59 ay devlet garantili ev hesabı açanlara yüzde 18 katkı ile 29 bin 72 TL,

 60 ay ve üzeri devlet garantili ev hesabı açanlara yüzde 25 katkı ile 33 bin 97 TL destek verilmektedir. Evlenecek kişiler ortak hesap açarsa bu tutar 57 bin TL’ye kadar yükselebiliyor.

Kentsel Dönüşüm Mağdurlarına Müjde hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayanız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*