Depolara Talep Arttı!

Depolara Talep Arttı! Küresel salgın korona-virüsle birlikte gayrimenkul sektöründe değişimler yaşandı. Salgın otel, ofis, perakende gibi fonksiyonları olumsuz etkilerken, depolama, müstakil konutlar gibi fonksiyonları olumlu etkiledi. Depolara olan talep artışında en etkili faktör de salgınla birlikte büyüyen e-ticaret pazarı oldu. Geçen yıl Türkiye’de e-ticaret hacmi 2019 yılına göre yüzde 66 artış göstererek 136 milyar liradan 226 milyar 200 milyon liraya yükseldi.

Depolara Talep Arttı

Artan ticaret hacmi ile depolama talebinde ciddi artış yaşandığını belirten TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Departmanı Müdürü Simge Sevin. “TÜİK’in açıkladığı yapı izin istatistiklerine göre, 2020’de alınan yapı ruhsatlarında yıllık bazda konaklama tesislerinde yüzde 11.9, toptan ve perakende ticaret binalarında yüzde 11.4, ofis binalarında yüzde 2.2 artış görülmesine karşın sanayi ve depolama binalarında yüzde 43.8 artış görüldü” dedi

Depolara Talep Arttı!, Kiralamaya İstek Artıyor

TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Departmanı Yöneticisi. Berk Ünsal, online siparişlerdeki artışın talebe yansımasının yanı sıra depolama endüstrisinde yer alan kuruluşların operasyonlarını yeniden düzenlemesinin de talebi artıran etkenlerden biri olduğunu dile getirdi. İnşaatı devam eden alanların hızlı bir şekilde kiralandığını belirten Ünsal, “Sektörde rekabetin de artmasıyla birlikte hızlı teslimat önem kazandı. Bu da kiralamaların artmasını ve boşluk oranlarının azalmasını sağladı. Mevcut depo binalarının artan sağlık ve güvenlik hassasiyetleri doğrultusunda iç mekan hava kalitesinin arttırılması, hijyen önlemlerinin alınarak ilerlenmesi ve tesis otomasyonunun geliştirilmesi de depolama fonksiyonuna ilişkin gelişmelerin devamlılığını sağlıyor” diye konuştu.

Kiralar Yüzde 20 Oranda Arttı

E-ticaret hacminin en hızlı yükseldiği 5 ilde bulunan depolama bölgelerinin pandemi öncesi ve ardından kira değişimlerini incelediklerinden bahseden Sevin “Kiralardaki artışın İstanbul’un belirli bölgelerinde, Antalya’da ve Ankara’da yüzde 20’ye ulaştığı, Bursa ve İzmir’de ise yüzde 10 ile sınırlı kaldığı görülüyor” ifadelerini kullandı.

2021 Haziran Ayı Kira Artış Oranları Belirlendi! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*