Beylerbeyi Nerede? Haritası, Beylerbeyi Nereye Bağlı?

Beylerbeyi Nerede? Haritası, Beylerbeyi Nereye Bağlı? Beylerbeyi, Boğaziçi’nin Anadolu kıyısında, Kuzguncuk ile Çengelköy arasında bulunan Boğaz köylerinden birisidir. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu yakasındaki ayaklarının hemen dibinden başlayarak geniş bir sahil boyunca tepelere kadar uzanmaktadır.

Beylerbeyi Nerede

Üsküdar ilçesine bağlı olan semtin eski adı Stavros (Haç)dur. Beylerbeyi’nin eski adı Bizans döneminde burada dikilmiş olan haçtan gelmiş. Bugünkü ismini ise 16’ncı yüzyılda Sultan III. Murad zamanındaki Beylerbeyi (Rumeli Valisi) Mehmed Paşa’nın burada bulunan köşkünden almıştır.

Günümüzde bu semt, güneyde Deniz Astsubay Hazırlama Okulu’nu da içeren askeri tesislerden ve Abdullahağa Camii ile parkından kuzeye doğru sırayla Beylerbeyi Sarayı, Çengelköy’den önceki Havuzbaşı mahallesine dek devam eden Yalıboyu Caddesi ve bu hattın doğusundaki yamaçları kaplayan koru ile yerleşimi içerir. Semtin Şehir Hatları vapur iskelesi Eminönü – Boğaz ile Üsküdar – Anadolukavağı hatlarının Çengelköy’den sonra en sık uğradığı iskeledir.

Beylerbeyi Nerede?

1960’lara kadar Üsküdar’a bağlı bir bucak iken sonraki idari değişiklikler sırasında semt olarak doğrudan Üsküdar ilçesine bağlanmıştır.

Ayrıca Beylerbeyi denince akla ilk gelenlerden tarihi yerlerden biri de tabi ki Beylerbeyi Sarayı olmaktadır. Beylerbeyi Sarayı Osmanlı imparatorluğu döneminde Sultan Abdülaziz zamanında yaptırılmış olan bir saraydır. Beylerbeyi Sarayı yaklaşık olarak 2500 metre karelik alana inşa edilmiştir. Bu sarayı içerisindeki dokularda Osmanlı bayrakları ve Osmanlı askerlerinin motifleri yer almaktadır.

Beylerbeyi’ne Nasıl Gidilir?

Beylerbeyi boğazın tam ortasında yer almaktadır. Ulaşım olarak birçok seçeneğe sahip olan Beylerbeyi, kolay ulaşılan bir noktadadır. Aracınız bulunmuyorsa, belediye otobüslerinin ve diğer ulaşım vasıtalarının sıkça geçtiği bir noktada bulunmaktadır. Üsküdar’dan geliyorsanız Beykoz istikametindeki tüm minibüs ve otobüsler buradan geçmektedir. Kadıköy’den geliyorsanız, Kadıköy’den Beykoz istikametinde sarı dolmuşlar ve belediye otobüsleri kalkmaktadır. Beşiktaş’tan da belli aralıklarla Beylerbeyi iskelesine seferler düzenlenmektedir.

Topkapı Sarayı Nerede? Nasıl Gidilir? Tarihi Bilgileri? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*