Emlakçı Komisyonu Yüzde Kaçtır 2022

Emlakçı Komisyonu Yüzde Kaçtır 2022 ? Gayrimenkul alım satımlarının yükselişte olduğu bu zamanda satış işlemlerinde emlakçılar aracılık etmektedirler. Emlakçılar bu satış sırasında gayrimenkul üzerinde bir takım çalışmalar yapmaktadırlar. Alım satım ve kiralamaya konu taşınmazla ilgili inceleme, araştırma, raporlama ve danışmanlık yapan emlakçılar, iş sahibinin talebi halinde taşınmazın rayiç satış veya kira tutarını tespit edip, aracılık işlemlerine ilişkin diğer işlemleri de gerçekleştirmektedirler. Taraflar arasında anlaşmanın sağlanması durumunda aracılık faaliyetinde bulunan emlakçılar belli oranlarda komisyon almaktadır.

Emlakçı Komisyonu Yüzde Kaçtır

Emlakçı Komisyonu Hesaplama 2022?

Emlakçı komisyonunu bir örnek ile hesaplayalım. 300 bin TL değerinde bir ev aldığınızı düşünelim. Bu tutarın %2’si 6.000 TL olacaktır. 6.000 TL üzerinden ödenecek KDV ise 1080 TL. Yani alıcı ve satıcı taraf ayrı ayrı olmak üzere 7.080 TL emlakçı komisyon ödenmelidir. Emlakçının bu satıştan alabileceği maksimum tutar ise 14.160 TL’dir. Emlakçı ile %2’lik tutar üzerinden pazarlık yapılarak daha az ödeme de yapılabilir.

Emlakçı Komisyonu Ödememek Mümkün Mü?

Emlakçı komisyonu vermemek yasal olarak mümkün değildir. Alıcı ve satıcı arasında köprü oluşturma görevi yapan emlakçılar satış ya da kiralama gerçekleşmesi durumunda hizmetlerinin karşılığı olarak yasa tarafında sınırlandırılmış tutarlar çerçevesinde bir ücret almaktadırlar. Satış işlemlerinde satış bedelinin maksimum %4’ü, kiralama işlemlerinde ise 1 kira bedeli olacak şekilde ücretlendirme yapılmaktadır. Emlakçının yasal hakkı olan bu tutarı vermek zorunlu ancak alıcı ve satının aralarında anlaşmaya varmaları durumunda, emlakçının alacağı tutarın tamamı tek taraf olarak da tahsil edilebilir.

Emlakçı Komisyonu İlgili Yönetmelik

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’in 20. Maddesinde:

”Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz.
Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamaz.
Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılır.”

Emlak Nedir? Emlak Beyanı, Emlak Vergisi Nedir? Ne Zaman Ödenir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*