İstanbul Yeni Havalimanı Nerede? Haritası ve Yol Tarifi

İstanbul Yeni Havalimanı Nerede? Haritası ve Yol Tarifi İstanbul Havalimanı; Türkiye’nin İstanbul şehrinde hizmet veren uluslararası havalimanı olarak bilinmektedir. Şehrin Avrupa Yakası’nda, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasında yer alan havalimanı, 29 Ekim 2018’de hizmete açılmıştır. Tüm etapları tamamlandığında 76,5 km2 alana, yıllık 200 milyon yolcu kapasiteye çıkarılabilen 2 terminali ile birbirinden bağımsız altı pisti olacak şekilde hizmet verebilecek konuma gelmesi planlanmaktadır. İnşa aşamasında iken havalimanının proje ismi İstanbul Yeni Havalimanı olarak belirlenmesine karşın, tamamlandığında adı İstanbul Havalimanı olarak açıklanmıştır. Projenin temeli 7 Haziran 2014 tarihinde atılmıştır.

İstanbul Yeni Havalimanı Nerede

Havalimanı inşaatındaki çalışma koşullarının yetersizliği ve işçi ölümlerine dair haberler zaman zaman basın aracılığıyla kamuoyuna yansıtılmıştır. Ölümlerin kamuoyundan gizlendiği ve Şubat 2018 itibarıyla, 400 işçinin hayatını kaybettiği iddiaları Çalışma Bakanlığı’nı açıklama yapmak zorunda bırakmıştır. Bakanlık açıklamasında, ölen işçi sayısının 27 olduğu belirtilmiştir. 

İstanbul Yeni Havalimanı Nerede?

İstanbul Yeni Havalimanı’na İstanbul’un başlıca ilçelerden mesafeler; Avcılar 53 km., Gayrettepe 38 km., Taksim 40 km., Levent 36 km., Maslak 35 km., Kavacık 42 km., Üsküdar 47 km., Kadıköy 52 km. ve Pendik 73 km.’dir.

İstanbul Yeni Havalimanı ile şehir merkezi arası yolculuk yaklaşık olarak 100 dakika sürmektedir.

HAVAIST Otobüsleri en pratik, Özel Transfer ise en rahat ve hızlı ulaşım yöntemleridir.

Havalimanı ile şehir merkezi arasında henüz bir Metro hattı bulunmamaktadır. Ancak, yapımı devam eden, Gayrettepe’den İstanbul Yeni Havalimanı güzergahını da kapsayan M11 hattının inşası tamamlandıktan sonra metro ile ulaşım mümkün olması planlanmıştır.

Şehir merkezinden İstanbul Yeni Havalimanı’na geliş için, iç hat uçuşu olanların havalimanına uçuş saatinden en az 1 buçuk saat, dış hat uçuşu olanların ise en az 2 buçuk saat önce gelmeleri tavsiye ediliyor.

İstanbul Havalimanı’na Ulaşım

İETT Belediye Otobüsleri’nin H-1, H-2, H-3, H-6, H-7, H-8 ve H-9 numaralı hatlarını içeren toplam 7 hat ile İstanbul Yeni Havalimanı’na ulaşım sağlayabilmeniz mümkün.

HAVAIST Otobüsleri’nin HVİST-5, HVİST-6, HVİST-7, HVİST-8, HVİST-9, HVİST-10, HVİST-13, HVİST-14 ve HVİST-15 numaralı hatlarını içeren toplam 9 hat ile İstanbul Yeni Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Anadolu Hisarı Nerede? Nasıl Gidilir? Tarihi hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*