Saten Alçı Nedir? Saten Alçı Örnekleri 2021

Saten Alçı Nedir? Saten Alçı, alçıpan ya da sıva yapılmış yüzeylerde, boya öncesi son kat düzeltme işleminin yapılmasında yarayan bir alçı sıva çeşididir. Son kat boya öncesi, boşlukları, pürüzleri kapatarak düzgün ipeksi bir yüzey elde edilmesi için yapılmaktadır. Saten perdah alçısı veya perdahlı alçı sıva olarak da adı geçmektedir. Macun kıvamında olduğu için çelik alçı malası ile kolaylıkla sıva işlemi yapılabilir. Yüksek yapışma özelliğine sahiptir, sert bir film tabakası oluşturur.

Saten Alçı Nedir

Saten Alçı Özellikleri Saten Alçı Nedir?

1- Plastik boya, duvar kâğıdı ve dekoratif kaplamalar için macun ihtiyacı olmadan pürüzsüz ve estetik bir yüzey oluşturur.

2- Kimyasal yapısı nedeni ile uygulandığı yüzeylerdeki boşlukları doldurur, pürüzleri kapatır, doku farklılıklarını, yüzey bozukluklarını ve kalıp hatalarını ortadan kaldırır.

3- Saten perdah alçısı tüm boya yüzeylerinin alt kaplaması olarak kullanılabilen bir yüzey düzeltme işidir.

4- Yüksek yapışma özelliğine sahiptir. Dayanıklılığı oldukça yüksektir

5- Boyada tasarruf sağlar, ekonomiktir.

6- Kuru yüzeyler üzerinde uygulanabilir.

Nerede Kullanılır?

Alçı sıva, brüt beton, alçı duvar levhaların yüzeyine yapılmaktadır. Gerektiğinde ve saten alçı ustasının uygun bulduğu yüzeylerde sıva alçısı kullanılmadan direkt olarak saten alçıda yapılabilir. Ahşap, demir, metal, dış cephe, nem ve ısının yüksek olduğu alanlarda ve fazla dolgu gerektirecek kadar bozuk yüzeylerde saten alçı yapılmaması tavsiye edilir.

Saten Alçı Karışım Oranları

  • Toz halinde 1 m3 alçı yaklaşık 700 kg gelmektedir.
  • Saten alçı harcı hazırlanırken, her 10 kg toz alçıya, 6,5-7 lt su ilave edilmesi gerekir.
  • 1 kg karışım ile 1 m2 alana 1 mm kalınlığında saten alçı yapılabilmektedir.
  • Alçı sıvalar çabuk donduğundan ve yeniden karıştırılmaya uygun olmadığından, hazırlanan harçların kısa sürede tüketilmesi gerekmektedir. Saten alçısı harcı karıştırıldıktan 90 dk içinde uygulanmalıdır.

Asma Tavan Modelleri 2021 hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*