Ayasofya Nerede? Ayasofya’ya Nasıl Gidilir?

Ayasofya Nerede? Ayasofya’ya Nasıl Gidilir? İstanbul’un, Fatih ilçesinde bulunan Ayasofya çok eski bir tarihi yapıdır. Sultanahmet meydanında yer almaktadır. Ayasofya, inşa edilmesinden bu yana birçok isyan, işgal, yangın, yıkım vb. felaketlere maruz kalsa da yapılan restorasyonlarla günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Ayasofya Nerede

Bizans İmparatoru Justinianos’un 537 yılında Ayasofya’yı yaptırmasından sonra Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesine kadar Ortodoksların en önemli mabedi olarak kullanılmıştır. 1453 yılında İstanbul’un fethedilmesi ile camiye dönüştürülen Ayasofya, Müslümanlar için çok önemli bir ibadethane olmuştur. 1934 yılında alınmış olan bir kararla müzeye dönüştürülen Ayasofya 10 Temmuz 2020’de tekrara cami olarak ibadete açılmıştır.

Ayırt Edici Özellikleri

Bizans mimarisinin bir simgesi olan Ayasofya, 15 yüzyıl boyunca ayakta duran, sanat tarihi ve mimarlık dünyasının baş yapıtları arasında yer almaktadır. Ayasofya diğer katedrallere kıyasla şu özellikleriyle ayırt edilir:

  • Burası dünyanın en eski katedralidir.
  • Dünyanın en uzun süreyle ibadet yeri olmuş yapılarından biridir.
  • Yapıldığı dönemden itibaren yaklaşık bin yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanına sahip olan bu yapı günümüzde yüz ölçümü bakımından dördüncü sırada yer almaktadır.
  • Dünyanın en hızlı inşa edilmiş katedralidir.
  • Kubbesi “eski katedral” kubbeleri arasında çapı bakımından dördüncü büyük kubbe sayılmaktadır.

Ayasofya Nerede? Ayasofya Camii’ne Ulaşım

Ayasofya Camii’ne, İstanbul’un her yerinden İETT otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. İETT otobüsleri ile önce Eminönü’ne daha sonra da Ayasofya’ya ulaşabilirsiniz. Ayrıca yakınında bulunan İETT Adliye Durağı’nda da indiğiniz zaman 500 metre yürüyerek Ayasofya Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

Eminönü’ne gelen otobüs hatları; EM2-44B-99-54E-66-35-90-91O-36KE-4A-36CE-47Ç-77Ç-336E-70FE-28-28T-30D-EM1-47-47E-33Y-92G-97A-94-33-33B-32

Vapur: Eğer Anadolu Yakası’ndan Ayasofya’ya gidecekseniz, Üsküdar-Eminönü ve Kadıköy-Eminönü arasında yer alan vapurları kullanarak Ayasofya Camii’ne ulaşabilirsiniz.

Tren: Tren ile Ayasofya’ya gidecekseniz, Halkalı-Sirkeci tren hattı ile Eminönü’nde bulunan Sirkeci Garı’na gelebilirsiniz. Ardından garın yakınlarına bulunan tramvay ile Ayasofya Camii’ne kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz.

Tramvay: Gülhane ve Sultanahmet duraklarını kullanarak Ayasofya’ya tramvay ile geçiş yapabilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı Nerede? Haritası ve Yol Tarifi hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*