Kargir Ne Demek?

Kargir Ne Demek? Kargir kelimesi dilimize Farsçadan girmiştir, taş ve tuğladan yapılmış olan anlamına gelmektedir. Kargir ev ne demek sorusunun cevabı ise şöyledir; Kargir ev kolon yerine tuğla taş ya da betondan yapılan duvarlar sayesinde ayakta durabilen yapılara verilen isimdir. Kargir ev, bugünkü şartlar altında geride kalmış eski tip yapılardır, şehirlerde bu yapılara rastlanması zordur. Genellikle köylerde bulunur. İnşasında kullanılan malzemeler ekonomik olduğundan dolayı genellikle dar ve orta gelirli insanların tercih ettiği yapılardır.

Kargir Ne Demek

Kargir Ev Dayanıklı Mı? Kargir Ne Demek?

Bugünkü yapılar planlanırken genel olarak yapılan taşıyıcı karkas sisteme göre kargir yapılar depreme daha dayanıksız  yapılardır. Kargir binalarda taşıyıcı görevi olan duvarlar taban ve tavan kısımlardan gelen yükleri taşır ve tesir eden bu dış yükler yapının dayanıklılığını aştığında çatlaklar veya çökmeler meydana geldiği görülmüştür. Yığma yapılarda duvarlardaki her çatlak taşıyıcı sistem üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Kargir yapıların sağlamlığında önemli bir etkisi olan ve  temelinde kullanılan taşlar büyük önem taşımaktadır. Dayanıklılığı yüksek olan taşlar kullanılması ve güçlü bağlantıların sağlanması önemlidir.

Yığma Bina Türleri

  • Donatısız yığma binalar
  • Taş yığma binalar
  • Kerpiç yığma binalar
  • Tuğla yığma binalar
  • Kuşatılmış yığma binalar
  • Donatılı yığma binalar
  • Donatılı panel sistemli binalar

Kargir Yapılara Sigorta Yapılır Mı?

Yönetmeliklere göre yığma kargir ev gibi yapı türleri deprem sigortası yaptırılması zorunlu binalar arasında yerini almaktadır. DASK yaşanan doğal afetlerde meydana gelen maddi zarar karşılanır aynı zamanda DASK sigortası bulunmayan gayrimenkulün yasa ve yönetmelikler gereği satışı söz konusu olmamaktadır. Kullanılan malzeme ve işçilik kalitesine bağlı olarak bir kargir ev alınabilir. Ancak zaman içerisinde oluşan bozulmalardan dolayı meydana gelebilecek riskler her zaman dikkate alınmalıdır.

Kargir Yapılara Kredi Verilir Mi?Kat mülkiyet veya kat irtifak tapusu olmak kaydıyla, tapunun niteliği veya edinme sebebi kısmında; kargir apt, kargir ev, avlulu ev, çatı arası piyesli mesken vb. ifadeler yer alıyorsa konut kredisi için başvuru yapılma imkânı bulunmaktadır. Geri kalan değerlendirme uzman raporuna göre yapılmaktadır.

Avan Proje Nedir? Avan Proje Örnekleri 2021 hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*