Merdiven Korkuluğu Modelleri 2021

Merdiven Korkuluğu Modelleri 2021. Merdiven ve balkonlarda düşmeyi önlemek ve güvenlik sağlamak amacı ile kenar kısımda inşa edilen dekoratif bariyerler olarak bilinmektedir. Çoğunlukla alüminyum, paslanmaz çelik ve ahşaptan yapıldığı görülmektedir. Küpeşte ve korkuluklar merdivenlerde, balkonlarda her türlü yürüme alanlarında, stadyumlarda, alış veriş merkezlerinde, iç ve dış mekânlarda yaygın olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu yaygınlıkla beraber kalite ve güvenilirlik en başta gelmektedir.

Merdiven Korkuluğu

Alüminyum küpeşte ve korkuluk, dikme denilen dikey parçalardan ve bu dikey parçaların üstünden geçen üst borudan ve ortasından geçen iki veya üç sıralı yatay borulardan oluştuğu bilinmektedir.
Küpeşte ve korkuluk kelimesi güverte kanatlarındaki kullanımdan gelen eski bir denizclik terimidir. Günümüzde küpeşte ve korkuluk yerine korkuluk ve tırabzan kelimeleri de kullanılmaktadır.

Merdiven Küpeştesi Nedir? Merdiven Korkuluğu

Merdiven Küpeştesi Korkuluğun elle tutulan, uzunlamasına yatay üst birimidir. Küpeşte; merdiven, teras ve balkonlarda alüminyum, paslanmaz çelik gibi metal alaşımlar ve termo plastik gibi malzemelerden yapılan korkuluk sistemlerine denmektedir.

Merdiven Korkuluğu

Merdiven Küpeştesi merdivenlerin boşluğu bakan tarafına, düşmemek için merdiven malzemesiyle de uyumlu olacak şekilde ahşap, mermer metal gibi materyaller kullanılarak üretimi sağlanmaktadır. Alüminyum malzemelerle de korkuluk küpeşte yapılabilir. Elle tutularak rahat bir iniş tırmanış sağlamak için, yüksekliği basamak ucundan 90 cm kadar olacak şekilde tasarlanıp küpeşte olarak oturtulur.

Merdiven Korkuluğu

Genelde korkuluk ile karıştırılmaktadır. Fakat birbirinden farklı uygulamaya sahiplerdir. Merdivenin aşağı bakan yanlarında konumlandırılırlar. Herhangi bir düşme vakasını engellemek amaçlı koruma sistemidir. Küpeştenin farkı ise korkuluğun üzerinde elle tutulan bölümdür.

Merdiven Korkuluğu

Alüminyum Küpeşte Özellikleri

  • Geri dönüşüm özelliği ile doğa dostudur.
  • Alüminyum Korkuluklar iç ve dış mekânlar da rahatlıkla kullanılabilir.
  • Hafif malzemeden yapıldığı için yapılara aşırı yük yüklemez.
  • Merdiven, balkon, teras ve havuz kenarları gibi kullanım alanlarına estetik, görsellik ve uzun ömürlülük sağlayarak yapılarınızın değerini arttırır.
  • Alüminyum Merdiven Küpeşteleri Paslanma oluşturmaz ve korozyona karşı dayanıklıdır.
  • Yapıların atmosferine göre uygun çözümler, kullanım kolaylığı ve uygulama çeşitliliği sağlar. İstenilen şekillerde uygulama yapılabilir.
  • Alüminyum Korkuluklar temizlik dışında hiçbir bakım gerektirmez ve yıllarca sorunsuz kullanım imkânı sağlar.

Barbakan Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*