Kovid-19 Salgını İnşaat Sektörünü Etkiledi!

Kovid-19 Salgını İnşaat Sektörünü Etkiledi! Tüm dünyayı etkisi altına alan kovid-19 salgını hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla alınan kısıtlamalar, yükselmekte olan hammadde fiyatları gibi nedenlerden dolayı olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bu olumsuzluklar inşaat sektöründe de birçok sorunun ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Kovid-19 Salgını İnşaat Sektörünü Etkiledi

Nerdeyse tüm sektörlerde üretimin durması, iş yerlerinin iflasının gerçekleşmesine kadar devam eden birçok süreç gerçekleşmiştir. Peki, inşaat sektöründe nasıl bir etki yaratmıştır?

İnşaat Sektöründe Nasıl Bir Etki Yaratmıştır?

Kovid-19 salgının inşaat sektörünü nasıl etkilediği konusunda Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren bazı açıklamalarda bulunmuştur. Erdal Eren konuşmasında:

“Kovid-19 ile demir, çimento gibi temel girdi fiyatlarında yaşanan yükseliş zorluyor. Salgın tedbirleri kapsamında iş programları aksadı, yurt içi ve yurt dışı projelerde önemli yavaşlamalar yaşanıyor. Yut dışında da Türk müteahhitlerin üstlendiği proje tutarı 2019 yılında 20 milyar dolarken, 2020 yılında 15 milyar dolar seviyesinde kaldı. İnşaat sektöründe, finansal ve operasyonel sorunlar büyüdü. Ayrıca yurt dışında rekabet ve finansman ihtiyacı arttı.” şeklinde açıklama yapmıştır.

Kovid-19 Salgını İnşaat Sektörünü Etkiledi!

Ayrıca inşaat sektörüne ilişkin değerlendirmeleri de Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur şu şekilde yapmıştır:

“Konut satış maliyetleri artında kar marjları düşüyor. Buna yüksek kredi faizi nedeniyle azalan satışları ekleyince konut geliştiriciler, yeni proje geliştirmek yerine eldeki stoka odaklanıyor. Yeni yatırımların olmayışı da tabii ki istihdamı etkiliyor. Bu zorlukların aşılması için öncelikle arsanın projedeki payının Avrupa’daki gibi yüzde 15-30 aralığına gerilemesi gerekiyor. 1 milyon dolar değerinde bir konut için uygulanan vergi Avrupa’da yüzde 3.8, dünyada yüzde 3.3, Türkiye’de ise yüzde 4 seviyesinde. Bu oranlar düşmeli.”

Erden Timur yaşanan kovid-19 salgını ile birlikte maliyetler ve kredi faizleri yükselişe geçmekte ve bu da inşaat sektörünü zora düşürmektedir şeklinde ifade etmektedir. 

Yargıtay’dan Konut Dolandırıcılığı İçin Caydırıcı Karar hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*