Barbakan Ne Demek?

Barbakan Ne Demek İstinat duvarları vb yapıların arkasındaki suların birikip duvara ve yapıya zarar vermesine engel olmak için bırakılan deliklere barbakan adı verilmiştir.
Yaklaşık olarak zeminden 10 cm yukarıda yapılmaya başlanıp yatay ve düşeyde ihtiyaca göre yeterli aralıklarla şaşırtmalı biçimde konulmaktadır.

Barbakan Ne Demek

Barbakan Ne Demek?

Suyun bu barbakanlara yönlendirilmesi ve bu deliklerin kapanmasının engellenmesi için toprakla temas edilen bölümde barbakanların arkasına büyük taneli agregalar konulur. Barbakanların yine toprakla veya agregayla temas eden kısımlarından malzemenin veya toprağın akmasını önlemek için boruların ucu yeterli incelikte filelerle örtülmelidir.

Suyun yapının arkasında birikerek betonarmede bozulmalara neden olmasını engellemektir. Barbakan uygulaması sadece istinat duvarlarında değil, benzer durumda olan her türlü eleman için de yapılması uygun görülmektedir.

Barbakan boruları imalat aşamasında konulup, beton dökümünde yerinden kaymayacak şekilde sabitlenmeli ve beton ile örtülmelidir. Sonradan karot şeklinde delinerek yapılması uygun olmayacaktır ve işlevini yapamayacaktır.

Barbakan Boru Çapı Ne Kadar Olmalı?

Barbakan borusu ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de boru çapının belirlenmesi konusudur. Projelerde 20 cm, 50 cm, 100 cm gibi belli başlı çaplarda karar alınmaktadır.

Boru çapının küçük olması tıkanma riskini ortaya çıkarabileceği gibi çok büyük olması durumunda da bazı hayvanların barınağı haline gelebilme durumlarını ortaya koyabilmektedir. Bu açıdan boru içerisine çeşitli hayvanların giriş çıkışını önlemek adına boru ağızlarının tel örgü veya kafes ile kapatılması uygun bir yöntem olarak düşünülebilir. Diğer taraftan barbakan borusunun başladığı duvar içerisinde kalan baş kısmı da ince filtre malzemeler ile kapatmak, toprak ve agregaların boru içine akmasına engel olmaktadır.

Tekil Temel Nedir? Tekil Temel Örnekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*