Kınalıada Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi?

Kınalıada Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? Kınalıada, Prens Adaları diye adlandırılan ada topluluğunun bir parçası olan Kınalıada İstanbul’a en yakın ada olarak bilinmektedir. Adalar ilçesinin beş mahallesinden de biri olmaktadır. Takımadanın dördüncü büyük adası olan Kınalıada üzerindeki tek muhtarlık olan Kınalıada mahallesinin sınırları, adanın sınırları ile aynıdır. Bizans döneminde ada sürgünlerinin çoğu buraya yerleştirilmiştir. Bu sürgünlerin en önemlisi Romen Diyojen’dir. Eski adı Proti olarak bilinmektedir.

Kınalıada Nerede

Üzerinde çok fazla yapı olmayan adalardan biridir, en az ağaç da bu adada görülür. İskeleye yaklaşırken tek tepeli konik bir ada izlenimi göstermektedir. Adanın geri kalan 115 metrelik Çınar Tepesi ve Manastır Tepesi’nin batı etekleri, çok eski zamanlardan beri işletilen taşocağı nedeniyle oyulmuş durumdadır. Adı, demir ve bakır madenlerinin etkisiyle kızılımsı olan toprağının renginden gelmektedir. Tarihi dokusu da oldukça azdır. Adada 1 cami, 2 kilise, 1 manastır yer almaktadır. Adalar’daki tek Ermeni Kilisesi olan Surp Krikor Lusavoriç burada bulunmaktadır. Manastır Tepesi diye bilinen yerde de Rum Ortodoks Hıristos Manastırı vardır.

Kınalıada’ya İstanbul Şehir Hatları, İstanbul Deniz Otobüsleri, Mavi Marmara, Turyol firmaları düzenli olarak seferler bulunmaktadır. Bostancı’dan kalkan motorlar yaklaşık 30 dakikada adaya varırken, Kabataş’tan kalkan vapurlar 1 saat, Kabataş’tan kalkan deniz otobüsleri yaklaşık 40 dakikada Kınalıada’ya ulaşmaktadır. Kınalıada’ya sefer yapan firmalar genelde yaz ve kış olarak 2 tarife yer alır. Bu seferlerin sıklığı da hafta içi ve hafta sonu günlerde değişkenlik gösterimektedir. İlgili seferler tarifeler kullanılarak takip edilebilmektedir.

Adada ulaşım bisiklet ve elektrikli araçlar ile sağlanır. Bir dönem iç ulaşım atların kullanıldığı faytonlarla sağlanmaktaydı.

KınalıAda Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Kınalı Ada konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Kınalı Ada – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Vapur: ADALAR – KABATAŞ, BOSTANCI – ADALAR

Akatlar Nerede? Nasıl Gidilir? Akatlar Yol Tarifi? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*