Emlak Nedir? Emlak Beyanı, Emlak Vergisi Nedir? Ne Zaman Ödenir?

emlak vergisi

Emlak Nedir? Emlak Beyanı, Emlak Vergisi Nedir? Ne Zaman Ödenir?

Emlak Nedir?

Daire, arsa, tarla, bina vb. tüm malların ortak adıdır. Emlak teriminin eş anlamları, taşınmaz ve gayrimenkuldür.

Gayrimenkul Nedir? Gayrimenkul Çeşitleri Nelerdir? Yazımızı okumak için tıklayınız.

Emlak Beyanı?

Taşınmazların vergilendirilebilmesi için kişilerin sahip oldukları gayrimenkulleri ilgili Belediyenin Emlak birimine başvuru yaparak oluşturulan belgeye Emlak Beyanı denir.

Emlak Vergisi?

Tapu kayıtlarında son, kendi adınıza ait olan konut, arsa ve bina gibi taşınmaza sahip olan herkesin ödemekle yükümlüğü olduğu vergidir.

emlak vergisi

Emlak vergisi gayrimenkulün tapusuna sahip olanlar mükelleftir. Ancak birden fazla konuta sahip olmamak, aylık geliri dışında başka bir geliri bulunmamak vb. şartlara bağlı olarak ev hanımları, işsizler, emekliler ve engelliler emlak vergisinden muaftırlar.

Vergi, taşınmazın yer aldığı sokaktaki veya caddedeki rayiç değer üzerinden hesaplanması sebebiyle her yıl  rayiç değer ile birlikte değişmektedir. Ayrıca vergi miktarı arsa, konut ya da iş yeri olmak üzere taşınmazın yapı türüne göre de değişiklik göstermektedir.

Vergi ödemeleri, taşınmazın bulunduğu belediyeye yapılır. Eğer ilk vergi ödemeniz ise öncelikle emlak beyanı oluşturulur. İlgili tapu fotokopisi, nüfus cüzdanı, daire, dükkan ofis vb. ise iskan veya ruhsat fotokopisinin yanınızda bulunması gerekmektedir. Eğer emlak beyanınız var ise yalnızca adres, T.C vatandaşlık numarası veya bir önceki ödemenin dekontu yeterli olmaktadır. Ayrıca emlak vergisi ödemelerinizi ilgili belediyenin sistemi var ise, internet sitesi üzerinden ve E-Devlet sistemi üzerinden kredi kartı ile ödeme yapmak mümkündür.

E devlet sistemi üzerinden ödemek için; https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

Eğer vergilerinizi zamanında ödenmemesi durumlarda, gecikme oranı günlük olarak hesaplanarak gecikme zammı uygulanmaktadır.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Emlak vergisi ödeme zamanları Genelde ilk taksit 1-31 Mayıs tarihleri arasında, ikinci taksit ise 1-30 Kasım tarihleri arasında iki eşit taksit olacak şekilde ödenir. İsteyenler Mayıs ayında her iki taksitini de ödeyebilir.

Emlak Vergisi Oranları?

Vergi oranları taşınmazın türüne ve bağlı bulunduğu belediyeye göre farklılık göstermektedir.

Normal Belediyelerde Emlak Vergi Oranı:

Meskenlerde Binde 1

Arazilerde Binde 1

Binalarda Binde 2

Arsalarda Binde 3

Büyük Şehir Belediyelerinde Emlak Vergi Oranı:

Meskenlerde Binde 2

Arazilerde Binde 2

Binalarda Binde 4

Arsalarda Binde 6’dır.

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. e-Belediye Nedir? - e-Belediye Avantajları Nelerdir?
  2. Emlakçı Komisyonu Yüzde Kaçtır 2020 Emlakçı Komisyonu Hesaplama?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*