Tabya Ne Demek?

Tabya Ne Demek? Tabya ne anlama geliyor? Televizyonda ya da farklı zamanlarda karşımıza çıkan tabya kelimesinin ne anlama geldiği, TDK’ya göre hangi anlama gelmektedir? Son zamanlarda anlamı merak edilen kelime öbekleri arasında yer alan tabya ne demek ? Bunları bu yazımızda araştırıp sizler için hazırladık. Tabya Ne Demek?

Tabya Ne Demek?

Tabya kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. Arapça kökenli bir kelimedir. Arapça  Ta’biye sözcüğünden türemiş ve donatma, hazırlık, yığmak veya ordu yığmak anlamlarına gelmektedir. TDK’ye göre, tabya kelimesi anlamı: Bir bölgeyi savunmak için yapılan ve silahlarla güçlendirilen yapı demektir.

İlk olarak 11. yüzyıldan sonra kullanıldığını görülen tabyalar, I. Dünya Savaşı’ndan sonra önemini kaybetmişlerdir.

Tabyanın Amacı Nedir?

Tabyalar stratejik önem arz eden bir bölgenin, yerin, yolun veya şehrin güvenliğini ve savunmasını sağlamak üzere genellikle bölgenin hakim bir tepesine veya dağ yamacına yapılmış korunaklı savunma yeri, askeri tesislerdir. Kurulum amaçları, düşmanı ileri savunma hattı oluşturarak engellemektir. Bu yerler şehirlerin ileri karakolu vazifesindedir.

Tabya Mimarisinin Özellikleri Nelerdir?

Tabyalar yapı itibariyle mimari kaygılardan bağımsız olarak sadece sağlamlık ve güvenlik esas noktası alınarak inşa edilmiş sağlam ve darbelere dayanıklı yapılardır. Ana binası ve ulaşım yolları genellikle toprak setlerle her hangi bir tehlikeye karşı koruma altına alınmıştır. Tabyalar birbirlerine benzememektedirler. Bunun sebebi ise, yapıldıkları yerin durumuna göre planlandıklarından dolayı farklılık gösterebilirler. Genel olarak tabyalara şekillerine bakılarak bazı isimler verilmiştir bunlar ise; yıldız tabya, toprak tabya, hilal tabya, yay tabya şeklinde sınıflandırılmışlardır.

Yıldız Tabya Nedir?

Yıldız tabya bir askeri terim olarak kullanılmaktadır. Girintili ve çıkıntılı yapısıyla yıldız seklini oluşturan tabyalara yıldız tabya denmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları 2020 Ne Kadar? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*