Atrium Nedir? Atrium Örnekleri

Atrium Nedir? Eski mimari yapılar ve eseler günümüze farklı şekillerde ulaşmaktadır. Bu mimari eserler korunsa da çoğu mimari işlem değişmiştir. Bunun bir nedeni de modern toplum anlayışı ve günümüz coğrafyasıdır. “Atrium” eski Roma mimari yapısında ev alanlarının ortasında bulunan avlu yapısıdır. Eski Roma evlerinde avlu veya giriş yeri, orta avlu olarak tanımlanan Atrium Orta Çağ’da da kilisenin etrafı sütunlarla çevrili avlusu şeklinde tanımlanır.

Atrium Nedir

Atrium, günümüzde otel ve benzeri hizmet veren bölgelerde açık yapılı ve merkezi alan kapsamında kullanılmaktadır. Günümüz mimari yapısı ile birlikte atrium biraz değişime uğramıştır. Geçmiş dönemlerde avlu kapsamında kullanılsa da günümüzde AVM, otel ve diğer hizmet alanların da atrium adı altında açık alanlar oluşturmaktadır. Avlu olarak tanımlanan Atrium’un avlu yapısı geçmiş dönemlerde özel bir koridor eklenerek sağlanırdı. Atrium içerisine eklenen özel görsel donatılmış bir koridor gelen kişileri ev sahibinin yanına çekmek amacıyla hazırlanmıştır. Atrium Nedir?

Türk Mimarisinde Atrium? Atrium Nedir?

Atrium Türk mimarisi içerisinde genel olarak üst kısmı açık bir şekilde bırakılan bölgelerdir. Evin mimari yapısına göre kapı avlu bölgesine açılır. Genel olarak avlu içerisinde dinlenmek, yemek yeme alanları gibi alanlar için özel bölgeler bulunmaktadır. Çevresinde ise yatak odaları ve diğer odalar yer almaktadır. Avlu yapısı ev ve diğer yapılara göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Camii atrium modelinde iki tip atrium vardır. Dış avlu olarak adlandırılan atrium bölgesi camii ve çevresindeki yapıları yüksek duvarlar ile ayırmak için yapılmaktadır. Genel camii bahçesi olarak anılan  o bölge atrium bölgesidir. Camii yapılarında dış avlu olduğu gibi iç avlu da bulunmaktadır. Bu iç avlu camii yapısına birleşik bir şekilde bulunmakta ve etrafı kubbe ve revaklarla çevrili ve orta alanında şadırvana yer verilmektedir.

Tabya Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*