Melen Barajı Nerede?

Melen Barajı Nerede? Öncelikle baraj, bir akarsu vadisini kapatıp arkasında su biriktiren, biriken suyun enerji üretimi, içme suyu, tarım alanlarını sulama vb. birçok alanda kullanılması için yapılmış bir tesistir.

Melen Barajı Nerede

İstanbul’un içme suyu kaynaklarının doluluk oranı ciddi oranda azalmaya başlamıştır. Küresel bir problem olan iklim değişikliği her geçen gün Türkiye ve dünyayı daha fazla tehdit etmektedir. Melen Projesi İstanbul’un 2071 yılına kadar olan içme suyunu temin etmek amacıyla inşa edilen Sakarya’nın Kocaali İlçesi sınırları içinde bulunan Melen Barajı ve Hidroelektrik Santrali’dir. Melen Barajının özelliklerine bakılacak olursa; uzunluğunun 945 metre, temelden yüksekliğinin 124 metre, gövde dolgu hacminin 2 milyon 80 bin metreküptür. Bu barajda 694 milyon metreküp su depolanabilecektir.

Barajların Yapım Amaçları Melen Barajı Nerede?

  • Kış aylarında gerçekleşen yağışlarda  yüzeysel akan suları biriktirerek su ihtiyacı olduğu zamanlarda kullanmak için,
  • Hidroelektirik enerjisi elde etmek için,
  • Kentlerin su ihtiyacını karşılayabilmek için,
  • Suları belirli bölgede toplayarak taşkınların önlenmesi için,
  • Sanayi için gerekli suyu düzenli olarak temin etmek için,
  • Su seviyesinin yükseltilmesi ile birlikte göl oluşturulmasından dolayı ulaşım ve balıkçılık amaçlı kullanılması için,
  • Tarım faaliyetleri ve sulama ihtiyacını gidermek için barajlar önem arz etmektedir.

Ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Melen Barajı ile ilgili olarak: “Melen barajı Türkiye’nin sayılı barajlarından biri. Bu barajın amacı İstanbul’a su temin etmek.  Melen, İstanbul’un sigortasıdır. İstanbul’da su sorununu çözmek için suyu biriktirme yani barajlarda suyu biriktirmek esastır. İstanbul’un 2071 yılına kadar su problemini tamamen çözecek olan Melen su barajını yapmaya karar verdik. Baraj da bitmek üzere. İnşallah önümüzdeki yıl su tutacağız” ifadelerini kullanmıştır.

Türkiye’nin En Büyük Avm’si 2021 hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*