Gayrimenkul Nedir? Gayrimenkul Çeşitleri Nelerdir?

gayrimenkul-nedir

Gayrimenkul Nedir? Gayrimenkul Çeşitleri Nelerdir?

Gayrimenkul nedir sorusuna cevap vermeden önce menkulü tanımlayalım.

Menkul; Taşınabilir niteliği olan, ekonomik alanda kıymeti bulunan ve aynı zamanda paraya çevrilebilen ya da parayla ifade edilmekte olan kıymetli materyaller için verilen addır. Örnek; motor, araba, uçak, televizyon, telefon gibi mallar menkul mal olarak adlandırılmaktadır.

Gayrimenkul ise; Taşınabilir niteliği olmayan, kıymetli olan ve paraya çevrilebilen ya da para ile ifade edilebilecek olan materyallere gayrimenkul denilmektedir. Örnek; arsa, konut, tarla, dükkanlar gayrimenkul olarak adlandırılmaktadır.

gayrimenkul-nedir

Gayrimenkul Çeşitleri;

Gayrimenkulleri genel olarak 3 gruba ayırabiliriz. Konut, Ticari ve Arsa-Arazi

Konut; kısaca insanların barındığı yer diyebiliriz. Daire, rezidence, müstakil ev, villa vb. yapı grupları konut kategorisindedir.

Ticari; İçerisinde belli bir faaliyetin olduğu, ticari amaçlı kullanılan taşınmazlardır. Dükkan, ofis, mağaza, fabrika, akaryakıt istasyonu, depo, otel, pansiyon vb. yapı grupları ticari gayrimenkul kategorisine girer.

Arazi; En basit anlamıyla üzerinde yapı bulunmayan toprak parçasına deniyor. Arsa, tarla, bağ-bahçe vb. alanlar arazi kategorisine girmektedir.

Gayrimenkul sorgulamanızı yapmak için: https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/

Tapu nedir, kat irtifaklı tapu, kat mülkiyetli tapu, hisseli tapu, müstakil tapu ne anlama gelir sorularının cevabı için yazımızı okuyabilirsiniz.

3 Trackbacks / Pingbacks

  1. Emlak Nedir? Emlak Beyanı, Emlak Vergisi Nedir? Ne Zaman Ödenir -
  2. Arsa tarla arazi ne demek? Arasındaki farklar nelerdir?- emlakkonulari.com
  3. Ana Gayrimenkul Yönetimi Yönetmeliği kurul tolantısı

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*