Kamulaştırma Nedir? Acele Kamulaştırma Ne Demek?

Kamulaştırma Nedir? Kentsel dönüşümün ülkemizde yaygınlaşması sonucu kamulaştırma yöntemi hızla çoğalmıştır. Kamulaştırmaistimlak, kamu yararı için yapılan ve kişiye ait taşınmaz malların belli bir projeye göre uygulanmasına denmektedir. Bu projeler okul, yol gibi kamunun ortak kullanımın alanlarına ilişkin projelerdir. Kamulaştırma zorla satın alma işlemi olarak da geçer. Bu satın alma işlemi kanunla düzenlenen esaslar çerçevesinde yapılır.

Kamulaştırma işlemini yapanlar devlet kurumu altında hizmet veren birimlerdir. Yani DSİ Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Üniversiteler gibi kurumlar kamulaştırma işlemini yapmaktadırlar. Bu kurumlar kanunlar çerçevesinde özel mülkiyetteki taşınmazları satın alma hakkına sahip olmaktadırlar. Ayrıca kamulaştırmanın kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar normal kamulaştırma ve acil kamulaştırmadır.

Kamulaştırma Nedir

Kamulaştırma Nasıl Yapılır?

Kamulaştırma işlemi yapılabilecek gayrimenkuller, Kamulaştırma kanununun 2942 sayılı  1. maddesinde şöyle ele alınıyor: Araziler için sınırları ayırmaya yeter araçlarla sınırlanmış ve belirlenmiş yer yüzeyler ve onların ayrılmaz bütünleyicileri, tapu sicilinde müstakil ve daimi olmak üzere ayrıca kaydedilen haklar. Devlet kamu gücünü kullanarak, gayrimenkullere sahiplerine belirli bir ücret karşılığında kamulaştırma işlemine tabi tutabilmektedir.

Belediyeler tarafından hazırlanan imar planlarının yürürlüğe girmesi ile 3 ay içerisinde 5 yıllık imar programlarını oluşturulur. Bu imar programlarının görüşülmesi için, yatırımcı kamu kuruluşların temsilcileri Meclis toplantısına katılması gerekir. Toplantı sonrasında kamu kuruluşlarına tahsis edilen alanlar, kamu kuruluşlarına bilgisi verilir. Kamu kuruluşları, bu program süresi dahilinde kendisine tahsis edilen alanlar kamulaştırır.

Acil Kamulaştırma Nedir?

Acil ya da acele kamulaştırma olarak da tanımlanan bu terim; Acele kamulaştırma, kamulaştırma prosedürlerinin bakanlar kurulu kararı ile hızlandırıldığı bir işlemdir. Bu uygulama sayesinde satın alma işlemi çok daha kısa sürede yapılır. Kamu yararına olacak durumlarda ve aciliyet teşkil eden konularda gecikmeye fırsat vermeksizin işlemler hızlandırılır. Acele kamulaştırma kararı alma yetkisi Bakanlar Kurulu’na tarafından yönetilir. Acil kamulaştırma konusunun en çok görüldüğü alan da Karayolları olarak tespit edilmiştir. İkinci en yaygın olarak kullanıldığı alan da kentsel dönüşüm olduğunu söylemek mümkündür.

Kadastro Mahkemesi Nedir? Görevleri Nelerdir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*