Tamamlanamayan Daireler İçin Yapılan Ödemeler İade Edilecek!

Tamamlanamayan Daireler İçin Yapılan Ödemeler İade Edilecek! İstinaf mahkemesi projesi yarım kalan ve şirketlere peşin ödeme yapılan krediler için bankaların tüketiciye para iadesi yapmasına karar vermiştir.

Tamamlanamayan Daireler İçin Yapılan Ödemeler İade Edilecek!

Tamamlanamayan Daireler İçin Yapılan Ödemeler İade Edilecek!

İstanbul başta olmak üzere ülkemizde birçok şehirde çok sayıda tamamlanamayan yarım kalmış konut projeleri bulunmaktadır. Bu durum da söz konusu olan projelerden konut alan kişilerin önemli ölçüde zarar etmesine, sıkıntı çekmesine sebep olmaktadır. Konut almak isteyenler hem evine kavuşamıyor hem şirkete ödeme yapıyor hem de bankaya borçlanmış oluyor.

Bu sorunu yaşamış biri olan biyoteknoloji şirketinde CEO olarak görev alan Özge Göktekin, evini teslim etmeyen inşaat şirketi ile kredi aldığı bankaya karşı giriştiği hukuk mücadelesini kazandı. Özge Göktekin daha önce gündeme gelmiş olan tüketici mahkemesi kararının ardından kritik istinaf mahkemesi aşamasında da haklı görüldü.

Bankadan Kredi Çekti

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 18. Hukuk Dairesi’nin kararınca Özge Göktekin 2015 yılında bir ev almak için araştırma yapmaya başladı. Göktekin, yaptığı araştırmanın ardında Dumankaya İnşaat AŞ’nin Esenyurt’daki bir projesinden ev alma istedi. Taraflar arasında 141 bin TL değer biçilen bir daire için 29 Mart 2015’te sözleşme imzaladı. Göktekin, peşinat olarak şirkete 34 bin 250 TL bedeli ödedi; kalan 105 bin 750 TL içinde banka kredisi çekti. Alınan kredi, şirket ile konut projesi finansmanı anlaşması yapılan katılım bankasından çekildi. Yapılan sözleşmeye göre, dairenin 31 Ağustos 2017 tarihinde teslim edilmesi gerekiyordu.

Mahkeme tarafından haklı bulundu

Özge Göktekin, kredisini ödediği evine kavuşmayı beklediği sırada 15 Temmuz 2016’da darbe girişimi oldu. Dumankaya İnşaat’a da kayyum araması yapıldı. TMSF denetimine geçtiğinde şirketin yarım kalan projelerinden biri de Göktekin’in daire aldığı proje oldu. Göktekin, aldığı dairenin teslim edilemeyeceğini öğrendiği zaman mahkemeye başvurdu. Göktekin, İstanbul Anadolu 2. Tüketici Mahkemesi’nde davada bulundu. Göktekin’in dava dilekçesine göre mahkemeden iki talepte bulundu. Bunlar; şirket ile yapılan konut satış sözleşmesi ve bankayla yapılan kredi sözleşmesinin iptaline yönelikti yapılan taleplerdir. Mahkemece haklı bulunan, Göktekin’e yaptığı ödemenin iadesine karar verdi.

Durumun ardından inşaat şirketi ile bankanın avukatları istinaf mahkemesinin kararına itirazda bulundular. İtiraz üzerine dosyaya bakan istinaf mahkemesi Göktekin’in, şirket ve banka ile yaptığı sözleşmeleri iptal etti ve Göktekin’in ödediği 81 bin 214 liranın iade edilmesine karar verildi. Mahkemenin, müştereken sorumlu tuttuğu banka ve inşaat şirketi, söz konusu olan tutarı 4 yıllık faiziyle geri ödeyecek. Kararın ardından Göktekin’in avukatı bankaya, icra yolu ile 133 bin liralık ödeme emri gönderdi. Uygulanan bu karar benzer nitelikte ki birçok davaya emsal niteliğinde bir karar olacaktır.

810 TL Taksitle TOKİ’den Ev Sahibi Olma İmkânı! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*