Mahfuz Ne Demek?

Mahfuz Ne Demek? Genellikle televizyon kanallarındaki tartışma programlarını izlerken veya internette bir makale ya da haber okurken karşılaştığımız bazı kelimelerin anlamları merak edilmektedir. Mahfuz ne demek? Son dönemde karşımıza sıkça çıkan Mahfuz ne anlama geliyor? Peki, Mahfuz kelimesinin kökeni ne, Mahfuz kelimesinin kaç anlamı bulunmakta? İşte TDK’ye göre Mahfuz kelimenin anlamı ve kökeni hakkında detaylar.

Mahfuz Ne Demek

İlk defa karşılaşılan ya da anlamı bilinmeyen kelimelerin TDK sözlüğündeki karşılığı araştırılmaya devam ediyor. Uzun yıllardan beri dilimizde yer alan ve günlük hayatın içerisinde oldukça fazla kullanılan kelimelerden bir tanesi olan Mahfuz ne demek? Mahfuz kelimesi oldukça sık bir şekilde karşımıza çıkması sebebi ile kelimenin anlamını ve kökenini bilmekte de fayda olacaktır. Peki, Mahfuz kelimesinin TDK’ye göre doğru anlamı nedir, Mahfuz kelimesinin kökeni ne, Mahfuz kelimesinin kaç anlamı var? İşte örnek cümleler ile birlikte Mahfuz kelimesine dair merak edilenler.

Mahfuz Ne Demek?

Mahfuz kelimesi gizli saklı, korunmuş olan anlamlarına karşılık gelmektedir. Tek başına kullanımı pratikte mümkün olmayan kelime Arapçadan dilimize geçmiştir. Ağırlıklı kullanım alanı, hukuk, emlak gibi alanlardadır.

Ceza hukukundaki mahfuzen kelimesiyle kullanımı tutukluluk hali devam eden kişi anlamına gelir. Bunun dışında özellikle emlak hukuku alanında önemli ve geniş bir kullanımı söz konusudur. Mahfuz hisse, mahfuz meblağ bunlara örnek olarak gösterilebilir. Mahfuz hisse özellikle bir gayrimenkulde ya da en genel tabiriyle bir malda gizli hak anlamına gelmektedir.

Miras bırakanın iradesinden ve tasarrufundan bağımsız olarak tanınan gizli hakkı betimler. Mahfuz hisse hakkına sahip olan mirasçıya mahfuz hisseli mirasçı denmektedir. Mahfuz meblağ ise mal sahibinin gayrimenkul tapusunda gizli tuttuğu miktarı tanımlar. İleride kullanılmak üzere tapuda not düşülen TL veya döviz cinsi miktarıdır.

Tedahül Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*