Dünyanın En Büyük Evine Ait Tüm Detaylar!

Dünyanın En Büyük Evi Guinness Dünya Rekoru yetkilileri tarafından  Istana Nurul Iman Palace olarak  kabul edilmektedir. Dünyanın en büyük evi unvanını belirlemek zordur ve tartışmalıdır, sebebi ise farklı ülkeler saraylarının en büyük olduğunu kabul ettirmek için benzersiz standartlarını kullanırlar. Istana Nurul Iman: dünyanın en büyük evi ünvanını almak için çeşitli standartlara başvurmuştur. 

Dünyanın En Büyük Evi

Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah’nin resmi konutu dünyadaki en büyük evdir. Istana Nurul Iman ismi “İnanç Işığı Sarayı” anlamına gelmektedir. Saray, 1.788 oda, 257 banyo, 5 yüzme havuzu, 110 araçlık garaj, yemek salonu ve bir de 500 kişiyi ağırlayacak camiyi geniş alanında barındırıyor.

Saray, V.Leandro Locsin tarafından 1984 yılında tasarlandı. Filipin firması Ayala International tarafından inşa edilmiştir. Yaklaşık 200 bin metrekare evin maliyeti 1.4 milyar dolardır.

Guinness Dünya Rekoru için düşürülebilmesi için sarayın kraliyet konutu olarak kullanılması amaçlanmış olması ve sarayın kapalı katlarının birleşik alanı (genellikle taban alanı olarak bilinen bir ölçüm) olması gerekmektedir. Bu standartlar ile, Guinness Dünya Rekorları şu anda Istana Nurul Iman’ı unvanı “dünyanın en büyük konut sarayı” olarak kabul etmektedir.  Tamamlanmasının ardından, Istana Nurul Iman bugüne kadar inşa edilen dünyanın en büyük konut saray ve büyük tek ailelik konutu olarak kabul edilir.5.000 kişiye kadar genişleyebilen bir ziyafet salonu, 1.500 kişilik bir cami içeriyor. Sarayda ayrıca 110 araçlık bir garaj, Sultan’ın 200 polo midilli için klimalı bir ahır ve beş yüzme havuzu bulunmaktadır. Toplamda, Istana Nurul Iman 200.000 m² taban alanına sahiptir. Istana Nurul Iman’ın 564 avizesi, 51.000 ampulü, 44 merdiven boşluğu ve 18 asansörü var.

Bu kadar lüks ve ihtişama düşkün olan sultan sanata da ayrı bir merakı bulunmaktadır. Bu sayede saray, 1980’de sultan tarafından 70 milyon dolara satın alınan ünlü Fransız ressam Renoir’in resimleri de dahil olmak üzere dünyaca ünlü sanatçıların meydana getirdiği birbirinden değerli eserlere de ev sahipliği yapmaktadır.

100 Metrekare Ev Maliyeti 2020 Ne Kadardır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*