Sundurma Çatı Ne Demek? 2021 Sundurma Çatı Örnekleri

Sundurma Çatı Ne Demek? Yeni bir çatı yapmak istediğinizde karar vermeniz gereken en önemli konu malzeme seçimi konusunda özen göstermenizdir. Çatı yapılan bölgenin hava ve iklim tipi seçilecek malzemenin ne kadar zaman dayanabileceğini ve işlevini konusuna dikkat edilmelidir.

Sundurma Çatı


Çok fazla yağış alan veya metrekareye düşen yağış miktarı fazla olan bölgelerde, çatıda kullanılan yalıtım malzemesi diğer yerlere nazaran daha dayanıklı olmalıdır.

Yine çok fazla kar alan bir bölgede çatının kar tutmaması ve kar suyunun vereceği zararlardan deformasyon olmaması için uygun eğim gerekliliği yine önemli bir konudur.

Sundurma çatı, bir binaya ya da duvara bitişik olan bir yeri, soğuk ya da sıcak hava koşullarına karşı koruyan, eğimli ya da düz bir tavan oluşturan çatı çeşitlerinden biridir. Veranda ya da teras gibi açık alanlarda en yaygın tercih edilen çatı çeşitlerinden biridir. Düşük bütçe ile farklı malzemelerle yapılabilmektedir.

Sundurma Çatı

Kullanıldığı alanlar; barakalar, yarı açık bir açık çıkma, otoparklar, verandalar vb. alanlardır. Örneklerden anlaşıldığı gibi üzeri açık ve havadar alanları dış etkenlerden korumak amacıyla yapılan çatı türleridir. Depolar ya da mevcut bir binanın veranda uzantısı için mevcut duvardan itibaren uzanan tavan kirişleri ve çatı örtüsü ile ekstra korunaklı bir kullanım alanı oluşturmaktadır. Alanları işlevlerine göre ayırırken sundurma çatı modeli tercih edilebilir.

Sundurma Çatı Malzemeleri

Sundurma çatı modellerini desteklemek ve çerçeve oluşturmak amacıyla kullanılan malzemeler arasında alüminyum saçak bulunmaktadır.

Polikarbon Polikarbonat: Bu malzeme camdan daha hızlı kirlenebilen ve paneller arasında yeşil bir çamur ve ya kir oluşabilir. Sundurmayı düzenli olarak kullanacaksanız, polikarbonat, malzeme olarak uygun bir seçim olmayabilir. Bunun nedeni de güneş ışıklarından dolayı ısıya diğer malzemelere oranla daha fazla maruz kalır

Sundurma Çatı

Cam sundurma: Cam sundurma, genellikle kış bahçelerinde kullanılmak için daha uygun bir çatı alternatifidir. Çünkü cam sundurmalar polikarbonattan daha pahalı olmasına rağmen çok daha çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Cam sundurmanın en önemli avantajlarından biri netliktir yani bu sundurma malzemesi olarak mekana daha fazla ışık girmesini sağlar. Ayrıca, daha iyi izolasyon özelliklerine sahip olmaları da bir avantajdır. Alternatif cam modelleri ile kış bahçesine girebilecek ısı ve ışık miktarı aktif bir şekilde kontrol edilebilir.

Siyah Mutfak Tezgahı Örnekleri 2021 hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*