Muris Ne Demek?

Muris Ne Demek? Muris; Arapça kökenli bir kelimedir ve “miras bırakan” anlamı taşımaktadır. Hukuki olarak ölüm durumunda miras bırakan gerçek kişiye muris adı verildiği bilinir. Ancak kanunlar gereğince tüzel kişiler özelliklerinden dolayı muris olma durumları bulunmaz.

Muris Ne Demek

Muris Ne Demek?

Bir kişinin ölümü ya da gaipliği durumunda muristen mirasçılarına geçen taşınmazlar, mal varlıkları veya kişisel haklar, mirası ortaya çıkarmaktadır. Mirasçı kavramı ise murisin mirası üzerinde, hak sahibi olan kişi ya da kişileri tanımlamak için kullanılan bir kelimedir.

Muristen farklı olarak mirasçı, gerçek kişiler olabildiği gibi tüzel kişiler de olma durumu vardır. Fakat soy bağından kaynaklanan mirasçılık yalnızca gerçek kişiler için geçerli sayılır. Murisin iradesi ile belirlediği mirasçılara ise iradi mirasçı adı verilmiştir. Kanun hükmü sonucunda mirasçı olan kişilere ise yasal mirasçı adı verilir.

Kimler Mirasçı Olabilir?

Miras kaldıktan sonra ölen kişinin durumuna göre mirasçılar şu şekilde sıralanır;

  1. Anne
  2. Baba
  3. Çocuklar
  4. Torunlar
  5. Kardeşler
  6. Büyükanne veya Büyükbaba vb. kişiler mirastan hak talep edebilmektedir.
  7. Kişi ayrıca sağlığında mirasından başka birine veya birilerine pay verebilir.

Miras Oranları Nedir?

Miras, sağ kalan eş varsa onun miras oranı çıktıktan sonra diğer mirasçılara eşit olarak verilmektedir. Sağ kalan eşin payı miras bırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa mirasın 1/4’ü verilir. Miras bırakanın ana ve baba ile birlikte mirasçı olursa, mirasın 1/2’si,  Miras bırakanın büyük ana ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olursa, mirasın 3/4’ü, eğer her hangi bir soy bağı bulunmuyor ise mirasın tamamı eşe kalır.

Örnek vermek gerekirse miras sahibinin sağ kalan eşi ve iki tane çocuğu olursa mirasın dörtte biri sağ kalan eşin olacak kalan ¾ ise eşit olarak iki çocuğa pay edilecektir.

Geçit Hakkı Davası Ne Demek? Neden Açılır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*