100 Metrekare Eve Ne Kadar Demir Gider? Bina Yapımında Ne Kadar Demir Kullanılır ?

100 Metrekare Eve Ne Kadar Demir Gider?Kendi arsanız üzerine ev inşa etmek isteyen kimselerin, yapacağı masrafı hesaplarken, ilk olarak kullanacağı malzeme kalitesini ve miktarını belirlemesi gerekmektedir. Yapacak olduğunuz evin metrekaresi ve kat sayısı inşaata harcanacak olan demir miktarını doğrudan etkiler. Bir ev için ne kadar demir kullanılacağı, yapılacak olan evin projesine göre değişiklik göstermektedir. 

100 Metrekare Eve Ne Kadar Demir Gider?

100 Metrekare Eve Ne Kadar Demir Gider?

Malzeme miktarları, projenin özelliklerine, döşemenin tipine, kat sayısına göre farklılık gösterir. Yaklaşık olarak bir hesap yapacak olursak; arsa üzerine inşa edilecek olan inşaat 100 metrekare ise demir: 34kg/m2 oluyor. Yani 100 metrekare büyüklüğündeki inşaatta 3.4 ton demir kullanılmaktadır.

Temele Kaç Ton Demir Gider?

Kendinize ait bir ev yapmaya karar verirken veya aldığınız bir proje için evin yapılmasında kullanılacak olan demiri hesaplarken evin kat sayısına, metrekaresine ve evin özelliklerine göre ev için kullanılacak demir değişkenlik gösterir. Peki, ortalama olarak yapılacak olan inşaat temeline kaç ton demir gider?

Sahip olunan arsa üzerine ev yapılacaksa eğer kişinin geçici müteahhit belgesi alması gerekmektedir. Malzeme kalitesi ve malzeme miktarı ile birlikte evin masrafları da ortaya çıkmış oluyor. Evin kaç metre kare yapılacağı, kaç katlı olacağı temeli için harcanacak olan demiri de ortaya çıkarıyor.

Temele kaç ton demir gider sorusuna örnekle cevap vermek istersek eğer; arsa sahibinin bin 100 metrekare ev yapacağını düşünelim. Demir: 34kg/m2 şeklinde olur. Ortalama olarak bin metre karelik bir eve 3.4 ton demir kullanılır. Örnekteki verilen rakamlar üzerinden hesaplamayı kendi metre karenize göre hesap edebilirsiniz.

Örnek ile pekiştirmek gerekirse :  150 m²’lik bir daire için ortalama 5,1ton (5100 kg) demir gider.

Net Alan Nedir? Nasıl Hesaplanır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

8 Comments

 1. Merhabalar benim ogrenmek istedigim m3(metrekup)başina kaç kg yada ton inşaat demiri gider.tesekkurler

 2. selam köye ev yapdıracam yaklasık 110mt kare bunun ıçın kac ton demır ve hazır beton gıder ev tek katlı olacak bılgı alabılırmıyım rıca etsem normal bı ev olacak

  • Selamun aleyküm kandiliniz mübarek olsun ben köye taban 220 metre kare bunun 60 metre karesi bodrum 120 metre karesi ev yaptıracagım buraya ne.kadar Demir ne kadar beton gider bilginiz için şimdiden teşekkür ederim

 3. Merhabalar;
  Ankara’da 165 m2 müstakil ev yaptıracağım. Bunun
  33m2’si bodrum kat
  66m2’si giriş kat
  66m2’si üst kat
  ortalama ne kadar beton ve demir gider? Cevap için şimdiden teşekkür ediyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*