Yıldız Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? Haritası Ve Yol Tarifi?

Yıldız Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? Haritası Ve Yol Tarifi? Yıldız Parkı aynı zamanda Yıldız Korusu olarak da bilinmektedir, İstanbul’un, Beşiktaş İlçesinde yer alan tarihi bir park olarak bilinmektedir. 

Yıldız Parkı Nerede

Balmumcu’dan Ortaköy’e uzanan Palanga Caddesi kuzey ve doğu sınırını, Ortaköy’den Beşiktaş’a uzanan Çırağan Caddesi güney sınırını içine alan bir alanda bulunmaktadır. Biri Palanga Caddesi, diğeri de Çırağan Caddesi üzerinde olmak üzere iki ayrı kapısı olan Yıldız Parkı’nın içinde Malta köşkü ve Çadır Köşkü adı altında oldukça önemi olan iki tane köşk bulunmaktadır.

Osmanlı döneminde, özellikle 1600’lerin başlarında ön plana çıkmaya başlayan Yıldız Parkı. O zamanlar Kazancıoğlu Bahçesi adını taşıyan ve bu ailenin mülkü olarak bilinen topraklar, padişah IV. Murat tarafından satın alınarak kızı Kaya Sultan’a hediye dildiği söylenmektedir. Lale Devri döneminde süsleme zevkine dayalı düzenlenen Çırağan Sarayı âlemleri sırasında çeşitli eğlencelere mekân sahipliği yapmıştır. Daha önceki tarihlerde, Çırağan Sarayı’nın arka bahçesi, sonra da 1877’den itibaren genişletilmesi yapılan Yıldız Sarayı’nın dış koruluğu olan yeşillik, 1940’tan sonra Yıldız Parkı olarak adlandırılmıştır.

1925’te bir İtalyan işletmeciye verilen ve bir casino olarak kullanılan Şale Köşkü, Atatürk’ün müdahalesiyle bu işletmeciden alınmıştır. 1930’larda üçe bölünerek; duvarın deniz tarafındaki koruluk ve içindeki Çadır ve Malta Köşkleri İstanbul Belediyesi’ne. Tepe kısmındaki yapılar Harp Akademisi ise 1978’de Kültür Bakanlığı’na bırakılmıştır. Duvarın arkasında kuzey yönünde yer alan Şale Köşkü TBMM’ye bırakılmıştır.

1979’da Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (TTOK) ile İstanbul Belediyesi arasında imzalanan bir sözleşmeyle birlikte Malta ve Çadır köşklerinin onarımı yapılarak, Yıldız Parkı’nın bütün bakımı 15 yıllığına bu kuruluşa verilmiştir. 1994 yılında anlaşmanın yenilenmemesi üzerine kullanım hakkı tekrar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geçtiği bilinmektedir.

Yıldız Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Beşiktaş konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Yıldız Parkı konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Yıldız Parkı – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 22, 29C, 29D, 30D, 40T, DT1
  • Metro: M2, M7

Riva Nerede? Riva’ya Nasıl Gidilir? Riva Yol Tarifi? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*