Çengelköy Nerede? Çengelköy Nereye Bağlı?

Çengelköy Nerede? Çengelköy Nereye Bağlı? Çengelköy, İstanbul’un Üsküdar ilçesi sınırları içinde yer almaktadır ve Boğaziçi’nin Anadolu yakasında Vaniköy ile Beylerbeyi arasında bulunmaktadır. Çengelköy Üsküdar ilçesine bağlıdır. Üsküdar ilçesine bağlı olan semt ismini Osmanlı döneminde gemi çıpalarının burada yapılmasından dolayı almıştır. Çengelköy’ün Bahçelievler, Emek, Güzeltepe, Hasippaşa, Havuzbaşı, Kuleli, Mehmet Akif Ersoy olmak üzere 7 mahallesi bulunmaktadır.

Çengelköy Nerede

Çengelköy Nerede? Nereye Bağlı?

Çengelköy’e ilk olarak Protos Diskos denmiştir. Protos Diskos, Birinci Koy anlamına gelmektedir. Söylentilere göre Çengelköy’ün bizans dönemindeki adı ”Sophianae” dir. Adının İmparator Justinien’in karisi Sophia için yaptırdığı saraydan geldiği söylenmektedir.  Osmanlı döneminde de adını, gemi çapaları bu bölgede yapıldığı için buraya Çengelköy denilmiştir. Çengelköy adı için de bazı rivayetler bulunmaktadır. Çengelköy’ün 15. yüzyıldaki durumu hakkında fazla bilgi bulunmamasına rağmen, İstanbul’un fethi hazırlıkları aşamasında Fatih’in Çengelköy sahillerine geldiği ve gördüğü Bizans’tan kalma gemi çengelleri (çıpalar) sebebiyle buralara ilk başta “Gemi Çengeli” şeklinde isim verildiği, daha sonrasında ise sadece “Çengelköy” olarak anılmaya başlandığı söylenmektedir.

Geleneksel boğaz yaşamının sürdüğü ve tarihi doğal güzellikleri ile de ünlü olan Çengelköy’de gezilecek yerler arasında başta gelenler yerlerden bazıları aşağıda yer almıştır:

  • Asırlık çınar ağaçlarıyla çevrili sokaklar,
  • Tarihi Çınaraltı Camii,
  • Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi,
  • Çengelköy Çeşmesi ve vapur iskelesi.
  • Küçük Şeyh Nevruz Camii
  • Aya Yorgi Kilisesi, Rum Klisesi
  • Suyunun şifalı olduğu rivayet edilen Aya Pandaleymun Ayazması gibi bir çok tarihi ve gezilecek yerleri bulunmaktadır.

Çengelköy’e Nasıl Gidilir?

Boğaziçi Anadolu kıyısında yer alan Çengelköy, Üsküdar’a yaklaşık 5 km. mesafede, Karadeniz istikametine doğru Kuzguncuk ve Beylerbeyi semtlerinden sonra geliyor.

Çengelköy’e ulaşımın en kolay ve hızlı yollarından:

  • Eminönü, Kabataş ya da Beşiktaş’tan Üsküdar’a şehir hatları vapurlarıyla geçmek (Beşiktaş-Üsküdar arası çalışan tekneler de kullanılabilir),
  • Vapurlar ile geçtikten sonra ise Beykoz istikametine giden herhangi bir dolmuş ya da İETT otobüsüne binebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı Nerede? Nasıl Gidilir? Hangi İlçeye Bağlıdır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*