Konut Fiyatları Ve Kiralar Yükseldi, Anlaşmazlıklar Arttı!

Konut Fiyatları Ve Kiralar Yükseldi, Anlaşmazlıklar Arttı! Ekonomide kur ve enflasyon kriziyle yükselen fiyatlara bir de kiracı ve konut sahibi sorununun ortaya çıkmasına neden oldu. TÜİK’in 19.60 şeklinde açıklanan kira artış oranını konut sahipleri yetersiz görüyor. Bazı semtlerde yüzde 200’e ulaşan yükseliş talepleri barınma krizinin işaretçisi olarak yorumlandı?

Konut Fiyatları Ve Kiralar Yükseldi, Anlaşmazlıklar Arttı

Konut Fiyatları Ve Kiralar Yükseldi. Anlaşmazlıklar Arttı!

Cumhuriyet Gazetesi’nden Ali Can Polat’ın haberine göre; İstanbul Moda’da 10 yıllık kiracı olan bir kişinin 3 bin 750 TL’ye oturduğu evine konut sahibi 13 bin Türk Lirası talep ettiği öğrenildi. Ev sahibinin, 8 bin Türk Lirası vermeyi teklif eden kiracısına karşılık, evi tahliye etmesini istediği oldu. Anlaşmazlık gelecek süreçler mahkemelere taşınacak. Kurtuluş’ta oturan bir kiracı öğretmen ise 3 bin 300 TL’ye oturduğu ev için ev sahibinin biçtiği fiyat 5 bin TL seviyesinde. Kiracı öğretmen, aldığı zamla ancak kirasını ödeyebilecek halde. Üsküdar’da 2 bin 850 TL’ye yaşayan bir öğrenciden istenen yeni kira bedeli ise aylık 8 bin 500 Türk Lirası olarak kayıtlara geçti. 

Bunlar yalnızca İstanbul’un birkaç semtinden gelen örnekler. Türkiye’nin ekonomide yaşadığı kur ve enflasyon krizi sebebiyle kiracı ve mülk sahibi anlaşmazlıkları devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yüzde 19.60’lık kira artış oranını beğenmeyen konut sahipleri, kimi bölgelerde yüzde 200’e ulaşan yükseliş talep ederken mahkemelerin icra dosyaları gün geçtikçe artıyor.

Türkiye genelinde kira bedeli bir senede yüzde 63 yükseldi. İstanbul, Ankara, İzmir gibi nüfusun yoğun olduğu şehirlerde ise kira oranlarındaki yükseliş yüzdesi ise 200’lere ulaşıyor. Ulusal Yargı Ağı (UYAP) verilerine göre bu 2022’nin ilk haftasında icra ve iflas dairelerine toplam 203 bin yeni dosya anlamına geliyor. 

Gayrimenkul Hukuku uzmanı avukat Elvan Kakıcı Şimşek, bu sene kiracı-ev sahibi çatışmasından doğan başvuruların icra ve tahliye davalarının yüzde 50 yükseldiğini söyledi. Ev sahiplerinin yasal oran üzerinde zam yapma ya da kiracıyı çıkarma gibi talepleri olduğunun altını çizen avukat Şimşek, şu açıklamalarda bulundu: 

“Kira mahkemeleri şu an altüst olmuş durumda hem kiracılardan hem de mülk sahiplerinden bize gelen başvurular iki kat arttı. Hem konut hem de işyerlerinde mülk sahipleri yüzde 200’e varan oranlarda zam talep ediyor.” 

Ev sahiplerinin en çok başvurduğu yöntemin geçmiş kira zamları olduğunu belirten Şimşek:

“Örneğin pandemide birçok mülk sahibi zam yapmamıştı ancak bu yazılı bir sözleşme ile imza altına alınmadıysa mülk sahibi o zamların da eklenmesi hakkını kazanıyor. Bu nedenle kiracıları yapılan her zammın sözleşmede belirtilmesi konusunda uyarıyoruz.”

Perakendeci Yasa Bekliyor

Bir başka kira kavgası ise alışveriş merkezleri ile perakendeciler arasında gerçekleşmekte. AVM’ler dövizle kira ödenmesinin tekrar gündeme gelmesini talep etmişti. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel ise sorunun kökünden çözülmesi için yasa istedi ve şu açıklamalarda bulundu:

“Perakendeci şu anda enflasyon oranındaki bir zammı bile karşılayamayacak durumda. Biz zaten maliyet artışlarını sürekli sübvanse edip tüketiciye yansıtmamaya çalışıyoruz. Bu nedenle de AVM dışında da bütün dükkân kiraları konusunda yasal bir düzenleme talep ediyoruz.” 

Ev Sahiplerinin Kira Zammı İçin Oyunları Bitmiyor! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*