İlzam Ne Demek?

İlzam Ne Demek? İlzam, kelimesi günümüzde sık kullanılan kelimelerden birisi olarak yaşantımıza girmiştir. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ilzam kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizde yer almaktadır. Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre farklı anlamları olan ilzam kelimesi, Türkçe’de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılmaktadır. İlzam kelimesi nedir, TDK’ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için araştırdır. Peki, ilzam kelimesi ne anlama gelir, İlzam Etmek Ne Demek? TDK’ye göre anlamı nedir? İlzam kelimesinin 3 anlamı bulunmaktadır.

İlzam Ne Demek
  1. Cevap veremez duruma getirme, susturma.
  2. Herhangi bir iş yerinin gelirlerini toplama işini üzerine alma.
  3. Muaraza veya muhakemede delil göstererek muhalifini susturmak, iskat etmek. Söz ve fikirde galibiyet. İltizam ettirmek. İsnad ve isbat etmek.

İlzam Etmek Ne Demek?

İlzam Etmek kelimesinin ise 2 anlamı bulunmaktadır;

  1. Bağlamak, borçlandırmak.
  2. Susturmak

Anonim Şirketlerde Temsil ve İlzam

Anonim şirketlerde temsil ve ilzam konusu Türk Ticaret Kanunu’nun 317. ile 322. maddeleri arasında açıklaması yapılmıştır. Türk Ticaret Kanunu’nun 317. maddesi uyarınca, anonim şirketlerde yönetim kurulu, şirketi idare ve temsil etmektedir. Kanun’un 319. maddesinde, şirket ana sözleşmesinde, idare ve temsil işlerinin yönetim kurulu üyeleri arasında paylaştırılıp paylaştırılmayacağı, paylaştırılacaksa, bunun nasıl yapılacağının tespit edilebileceği şekilde hazırlanmıştır. Aynı maddeye göre, yönetim kurulunun en az bir üyesine, şirketi temsil yetkisi verilebilmektedir.

Resen Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*