Ev Alacaklar Dikkat! Tapu Oyununa Gelmeyin!

Ev Alacaklar Dikkat! Tapu Oyununa Gelmeyin!. Ev almak isteyen vatandaşların dikkat etmesi gerek. Müstakil yapıda ev alırken gerçekten aldığınız evin tapusunun müstakil olup olmadığına dikkat. Çünkü aslında müstakil olarak gösterilen evler aslında müstakil tapu olmayabiliyor. Bu konuyla ilgili olarak hukukçu Umut Metin, satın almak istediğiniz müstakil evlerin tapuları için mutlaka sorgulama yapılması gerektiğini belirtiyor.

Ev Alacaklar Dikkat

Peki, müstakil tapu kelime anlamı olarak nedir? Müstakil tapu, tek bir sahibi bulunan ve kadastral paftalarda başka hissedarı olmayan tapuya denilmektedir. Yani tek kişinin mülkiyetindeki tapu anlamına gelmektedir.

Başka Hissedar Araştırılmalı

Hukukçu Umut Metin, müstakil tapulu gayrimenkullerin sahipleri, gayrimenkullerinin üzerinde hiç kimseye bağlı olmadan ve sınırlama olmaksızın diledikleri işlemleri yapabildiklerini dile getirmiştir. Ayrıca Hukukçu Umut Metin konuşmasında,  “Hisseli tapuda ise gayrimenkulün tamamına değil tamamı içinde bir paya sahiplik vardır. Ancak bu pay, çok zaman fiziken taşınmaz üzerinde sınırlara ayrılarak belirlenmemiştir”  dedi.

Hukukçu Umut Metin, Eğer tapu hisseli ise hisseli tapu sahipliğinde hisse devredilirken, kullanırken ya da hak tahsis ederken diğer hissedarların onaylarının alınmasını gereklidir. Ayrıca Hukukçu Umut Metin, “Hissedarlar olarak, taşınmazın kullanımı konusunda anlaşmış olsanız dahi içinizden biri, bu ortaklığı sonlandırmak isterse taşınmazı tamamen kaybedebilirsiniz. Açılabilecek bir ortaklığın giderilmesi (izale-i şuyu) davası taşınmazın satılmasına neden olabilir” şeklinde konuşmuştur.

Ev Alacaklar Dikkat! Gerçek Bedele Dikkat

Hukukçu Umut Metin, müstakil tapulu arsa olduğu düşünülen fakat hisseli tapulu bir arsa satın alınıyorsa, taşınmazın mevcut hissedarlarının önalım hakkını kullanabileceğini dile getirdi.

 Umut Metin, konuşmasında şu noktalara dikkat çekti:

“Kanunda hisseli satışlarda diğer hissedarlara öncelikle satın alma hakkı veriliyor. Hatta yeni tarım yasasında arazilerin satışında bitişik komşu parsel sahiplerine de ön alım hakkı getirildi.

Hisseli bir arsayı tapuda satış olarak gösterdiğiniz bedelle başka bir hissedar sizden alabilir.

Bu nedenle özellikle hisseli taşınmaz satın alımında; gerçek satış rakamının, tapudaki resmi devir işleminde mutlaka gösterilmesi ve harçların da gerçek rakam üzerinden ödenmesi önemli.”

Emlak Vergisinde Artış İçin İtiraz Süreci Başladı! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*