Kıyı Nedir? Kıyı Kenar Çizgisi Ne Demek?

Kıyı Nedir? Kıyı Kenar Çizgisi Ne Demek? Kıyı kenar çizgisi; deniz, nehir, doğal ya da suni göllerde kıyı şeridinden karaya doğru olan alanda kayalık, taşlık, bataklık, sazlık ve bunlara benzer diğer alanları ifade etmektedir. Buna ek olarak; yüksek kıyı olarak belirtilen yerlerde de eğimli kısmın en üst sınırı anlamına gelmektedir.

Kıyı Nedir

Burada kıyının ne olduğunu da önem arz etmektedir. Kıyı; kıyı çizgisi ile kıyı kenar çizgisi arasında kalan alan olarak isimlendirilmektedir. Dar-yüksek kıyı ve alçak-basık kıyı olarak iki farklı kıyı çeşidi bulunmaktadır. Dar-yüksek kıyı, geniş olmayan ve eğimli bir yapıyla son bulan kıyıları ifade etmektedir ve alçak-basık kıyı genel olarak, plaj gibi kıyı çizgisinden sonra da devamı olan kıyı çizgilerinin oluşturduğu kıyı anlamına gelmektedir.

Kıyı Kenar Çizgisi Tespiti Nasıl Yapılır?

Kıyı Kanunu’na göre deniz, göl ve akarsuların kara parçası ile birleştiği noktaların bir araya gelmesi ile doğal kıyı çizgisi meydana gelmektedir. Doğal ve suni göllerde kıyı çizgisi Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından saptanan maksimum su yüksekliğidir.

Kıyı Kenar Çizgisi ise deniz, göl ve akarsuların kıyı çizgisinden sonra kara yönünde kumsal, çakıllık, kayalık, taşlık, sazlık alanlardır. Yüksek kıyılarda da şeve ve falezin en yüksek bölümüdür. Bu noktaların birleşmesi ile kıyı kenar çizgisi belirlenmiş olur.

Kıyı kenar çizgisinin tespiti teknik ve bilimsel çalışmalar yapılmalıdır. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Kıyı Alanları Türkiye Milli Komitesi, ilgili meslek odaları, üniversiteler ve ilgili sivil toplum kuruluşları arasında bilgi alışverişi ve iş birliği ile bu alanlar belirlenmektedir.


Kıyı Kenar Çizgisi Hangi Hallerde Değiştirilebilir?
Kıyı Nedir?

a) Kıyı kenar çizgisinin suya düşmesi,

b) Mükerrer kıyı kenar çizgisinin yer almaması,

c) Kıyı kenar çizgilerinin kenar olmaması,

ç)Yargı organlarınca kıyı kenar çizgisinin iptali ya da ikinci bir kıyı kenar çizgisinin tespit edilmesi,

d)Daha evvel kıyı özelliği göstermediği halde, malzeme alımı sonucunda oluşan su alanları nedeniyle, bu alanları kıyıda bırakacak şekilde tespit edilen kıyı kenar çizgileri, bu su alanlarının deniz, göl veya akarsu ile doğrudan bağlantılı olmadığının Kıyı Kenar Çizgisi Tespit Komisyonunca belirlenmesi.

İmar Durum Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*