Taksim Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi?

Taksim Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? Taksim Meydanı, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alan ve İstanbul kentinin en ünlü noktalarından biri olan meydan olarak bilinmektedir. Çevresindeki lokanta, mağaza, otel, eğlence ve kültür yerleriyle İstanbul’un en büyük turistik merkezinden biri haline gelmiştir. Cumhuriyet Döneminde bir meydan haline gelmiş olan Taksim Meydanı, pek çok siyasi ve toplumsal olaya da ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Meydandaki trafiği kısmen yer altına indiren Taksim Yayalaştırma Projesi, 2013 yılında az da olsa tamamlanmıştır.

Taksim Nerede

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020 Şubat ayında başlatılan uluslararası tasarım yarışmasında, İstanbul halkının kullandığı oylar ile birlikte birinci olacak proje neticesinde Taksim Meydanı’nın yeniden düzenlenmesi kararı alınmıştır.

Şişhane ve Tünel Meydanı’ndan başlayıp ana eksen olan İstiklal Caddesi’nin iki yanında yoğun bir yerleşim sergileyen Beyoğlu. Burada ilk kez geniş perspektifli bir alana ulaşır ve bu meydandan batıya ve doğu yönüne denize ve kuzeye doğru giden caddelerle, kendisine ulaşmış olan insan ve taşıt hacmini, çeşitli yönlere dağıtan önemli bir meydandır.

Abdülmecid Döneminde (1839-1861), bugün İTÜ’nün Taşkışla Binası olarak bilinen Mecidiye Kışlası, bu kışladaki topçu subayları için Ayaspaşa Mezarlığı’nın bir kısmını kaldırılarak Gümüşsuyu Askeri Hastanesi inşa edilmiştir. 1850’lerde, Hademe-i Hassa (Saray hademeleri) ve Muzıka-i Hümayun (Saray orkestrası) üyeleri için inşa işlemi başlatılmıştır. Abdülaziz Döneminde (1861-1876) tamamlanan Gümüşsuyu Kışlası ve askerlerin talim yaptığı Talimhane bölgesiyle birlikte Taksim’in ‘askerî’ ve ‘devletçi’ topografyası iyice belirlenmiştir.

Taksim Nerede? Yol Tarifi?

Taksim, Beyoğlu konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Taksim Meydanı konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Taksim Meydanı – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 129T, 42T, 54E, 55T, 66, 71T, 76D, 93T, DT1
  • Tren: MARMARAY
  • Metro: M2
  • Minibüs / Dolmuş: DOLMUŞ: D-11, DOLMUŞ: D-61

Yıldız Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? Haritası Ve Yol Tarifi? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*