Pursantaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Pursantaj Nedir”? Nasıl Hesaplanır? Pursantaj İngilizce percantage kelimesinden Türkçeye geçmektedir. Kelime anlamı oran demektir.Pursantaj oranı ihale mevzuatında geçen bir kelimedir.

Yapılan sözleşmede belirtildiği üzere, işi yapan yükleniciye, her ay yapmış olduğu imalat, ihzarat ve taşımalarla alakalı olarak, hakedişlerde ödenecek olan miktarların, toplam iş bedelinin yüzdesi çıkartılarak, global şekilde ve basit yöntemle tahsil edilme olayıdır.

Pursantaj Nedir?

Başka bir şekilde açıklamak gerekirse, yapılan tüm imalatların metrajı bitmiş halde hesaplanır, İmalatların yüzdesi saha mühendisleri veya teknikerleri tarafından hesaplabır, ve bu yüzde ile bitmiş metraj çarpılıp o ayki imalat ortaya çıkarılır.

Özellikle anahtar teslim götürü bedel işlerde, ödeme yapılırken, iş kalemleri itibariyle ödeme yapılamayacağı için, yapılan işler tüm işlere oranlanır ve mevcut haliyle bitirilen oran hesaplanır. Çıkan oran işin toplam bedeline bölünerek mevcut oran hesaplanır. Pursantaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Pursantaj Nedir? Pursantaj Hesabı Nasıl Yapılır?

Söz konusu yüklenici firma İşveren ile birim fiyat usulü anlaştığını varsayalım. Hakedişler ise aylık olarak yapılmaktadır. Bu bağlamda, o ay yapılan işlerin miktarı x birim fiyatları toplamı, o ay alınacak hakediş miktarını belirler.

Anlaşma maliyet + kar yapıldıysa, o ayki maliyet ne ise üzerine yüklenicinin kar oranı eklenir ve aylık hakediş tutarı belirlenir.

Anahtar teslim sabit tutarlı anlaşmalardaysa, işin maliyeti ilk olarak bellidir. Örnek bir hesaplama yapacak olursak; Yüklenici, işverene ben bu işi 500.000 TL ‘ye yapacağını belirtir. Bu durumda, hakediş nasıl hesaplanacak? Çünkü İşveren açısından işin metrajı, miktarı, birim fiyatı önem arz etmemektedir.

Burada çeşitli yöntemler yapılmaktadır. Örneğin baştan bu iş için bir adam saat hesabı tutulur, her ay gerçekleşen adam saat üzerinden ödeme planı yapılır. Ya da baştan bir ödeme planı belirlenir. Örneğin bu 12 aylık bir iş diyelim. %20 avans,  %60 6. ayda, ya da betonarme işleri bittiğinde, kalan %20 iş tesliminde yapılır, gibi. Bu hesaplamada alternatifler de mevcuttur.

Fakat anahtar teslim sabit fiyat usulü anlaşmalarda en çok kullanılan ödeme yöntemi pursantaj ile hakediş hesaplamadır.

Pursantaj ile Hakediş Hesabı

Pursantaj hesabı, çeşitli kilometre taşları veya çeşitli hesaplama veya alternatif hesaplarla tespit edilmiş oranlara göre hesaplanmaktadır. Örnek verecek olur isek; bir inşaat işinde pursantaj hesabı bu şekilde belirlenir :

Sıra Noİşin TanımıPursantaj
1Kazı ve Dolgu İşleri10%
2Kaba İnşaat İleri30%
3İnce İşler30%
4Elektrik Tesisatı İşleri10%
5Mekanik Tesisatı İşleri10%
6Peyzaj ve Çevre Düzenleme İşleri5%
7Test, Devreye Alma, Geçici Kabul İşleri5%

1 Metretül Kaç Metrekare? Nasıl Hesaplanır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*