Kanal İstanbul Hangi Demiryollarıyla Entegre Olacak?

Kanal İstanbul Hangi Demiryollarıyla Entegre Olacak?. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kanal İstanbul Projesi için ihaleye çıkılacağı dile getirilmektedir. Bu proje ile İstanbul’un coğrafi ve tabii güzelliğinin daha da artacağını belirtilmekte ve Kanal İstanbul üzerinde 6 tane köprü görüleceğini ifade etmektedir.

Kanal İstanbul Hangi Demiryollarıyla Entegre Olacak

Ulaştırma Bakanlığı’nın Yüksel Proje’ye yaptırmış olduğu ve henüz kamuoyuna açıklanmayan Fizibilite Raporu’na göre ikisi “İBB Karayolu Geçişleri ve Altyapı” başlığı altında olacak şekilde 7 köprü yapılması planlanıyordu. Bu konu ile ilgili bölüm şu şekildedir:

“Kanal İstanbul projesi ile birlikte kanal kesitinde D100 (E5), D20, E80 (TEM) Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu üzerine bir tanesi otoyol, diğeri Kesim-7 üzerine olmak üzere 2 adet, Sazlıbosna Geçişi ve Küçükçekmece-Avcılar kesimi olmak üzere, toplam 7 adet farklı sistemlerde köprü geçişi yapılması planlanmaktadır. (…)

Kanal kesitinden Kuzey Marmara Otoyolu üzerinden geçen Hızlı Tren, İstanbul Edirne konvansiyonel tren hattı ile Sefaköy-Beylikdüzü ve Mahmutbey-Esenyurt metro hatları planlanmaktadır.”

Kanal İstanbul Hangi Demiryollarıyla Entegre Olacak?

Kanal İstanbul Projesinde yer alan Demiryolu geçişlerine ilişkin olarak yapılan açıklama raporda yer almaktadır.

“Kanal İstanbul Ve Kanala Entegre Yapıların Kurum Sorumluluk Alanlarına Göre Yatırım Maliyetleri Dağılımı” adında bulunan tabloda, yapılacak olan toplam yatırım maliyeti 325 milyon ABD Doları olarak belirtilen iki demiryolu geçişine yer verilmektedir. Yani Kanal İstanbul için belirtilen 2 köprü üzerinde demiryolu bulunacaktır. Bu planlanan köprülerin alt katında raylı sistem bulunacak iken üst katı da trafiğe açık olması şeklinde bir düzenleme yapılacağı öğrenildi. Bu planlar şu şekildedir:

  • Mevcut Halkalı Ispartakule Konvans. Demiryolu Geçiş Tüneli: 150 milyon dolar
  • 3. Köprü-3. Havalimanı Halkalı Hatta Geçiş Köprüsü: 175 milyon dolar.

2021 Haziran Ayı Kira Artış Oranları Belirlendi! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*