Ev Alacaklar Dikkat! İkinci El Faiz Oranları Yükseldi

Vatandaşın ikinci el konuta olan ilgisi azalmayınca ne yazık ki bugün bir güncelleme daha yapıldı ve ikinci el konut kredisi faiz oranı yine yükseldi. 

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ikinci el konut kredisi faiz oranında değişikliğe gitti. İkinci el konut kredisinde yapılan değişiklik ile faiz oranı 0.74’ten 0.79 çıktı, azami 180 ay vade 120 aya çekildi.

Tüm konutlar için geçerli olan 12 aylık ödemesiz dönem uygulamasında ise sona gelindi. İkinci el konut piyasasını etkileyen bir diğer düzenleme de vade süresi oldu.

Koronavirüs salgınında normalleşme sürecine geçiş ile ‘avantajlı konut kredisi’ paketi kamu bankaları tarafından hayata geçirildi. Yeni konutlar için 15 yıla varan vadede, 0.64 faiz oranı ile kredi fırsatı sunulurken, ikinci el konutlar için 10 yıla varan vadede, yüzde 0.87 faiz oranı sunuluyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı konut satış verilerine göre, Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 152 artış göstererek 58 bin 632 olsa da toplam konut satışları içindeki payı yüzde 31 oldu. İkinci el konut satışları ise 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 245 arttı ve 131 bin 380 olarak kaydedildi. 

Vatandaşın ikinci el konutlara yönelmesi ekonomiyi kötü yönde etkilerken bu konu üzerine İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “Mühim olan birinci el konutların satışının teşvik edilmesi. İkinci el satışlarda bir sahibi olan ev el değiştiriyor, iki kişi arasında ticaret oluyor. Birinci elde ise büyük bir sinerji doğuruyor. 250 alt sektöre destek sağlanıyor. Ekonomi canlanıyor. Zaten yüzde 1’in altındaki faizlere pozitif bakıyoruz. Böyle devam etmesi süreklilik de sağlar” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*