Site Aidatı Nasıl Belirlenir? Yüksek Aidata Nasıl İtiraz Edilir?

Site aidatı İstanbul başta olmak üzere, son zamanlara çok fazla artış gösterdi. Sitelerde oturan kiracılar bu aidat fiyatlarının neredeyse kira kadar olmasında şikayet etmektedirler. Peki, bu her ay istenilen site aidatı nasıl belirleniyor? Ve bu yüksek aidata nasıl itiraz ediliyor?

Site Aidatı

Site Aidatları Neye Göre Belirlenir?

Kanun düzenlemesine göre giderlerden herkes eşit oranda sorumlu tutulmaktadır. Ancak bazı giderlerden ise daire, ofis, dükkân gibi bağımsız bölüm sahipleri arsa payları oranında sorumlu tutulur.

Kapıcı

Temizlik

Kaloriferci

Bahçıvan

Bekçi

Güvenlik

Gibi giderlerden herkes eşit oranda sorumludur. Dolayısıyla bir kişi kendi evinin daha küçük olduğunu ileri sürerek bu giderlere daha az aidat ödemesi gerektiğini ileri süremez.

Kat malikleri;

Ortak yerlerin bakımı, korunması, güçlendirilmesi, onarılması için yapılan giderlerle

Ana gayrimenkulün sigorta giderleri ve Yönetici aylığına ilişkin giderlere arsa payları oranında katlanmalıdır.

Site Aidatında Kiracılar Hangi Oranda Sorumlu?

Site giderlerinden yalnızca ev sahibinin değil aynı zamanda kiracının da gideridir. Bu kapsamda site yönetimi; meydana çıkan giderleri kiracılardan da alabilecektir. Kiracılar yalnızca temizlik, güvenlik vb. giderler için değil aynı zamanda asansör takılması, çatı yapımı,  gibi giderlerden de sorumlu olacaktır.

Kanun uyarınca kiracının sorumlu olduğu azami miktar, kira bedelinden yüksek olmamaktadır. Bu doğrultuda ev işyeri sahibinin 20.000 TL tutarında ki bir giderde; (kiracının aylık 2.000 TL kira borcu varsa) site yönetimi kiracıdan o ay 2.000 TL’den fazla ücret alamaz.

Kiracı yapmış olduğu bu ödemeleri kiradan düşebilir. Ancak uygulamada temizlik, güvenlik vb. giderlerden kiracı sorumludur.

Yüksek Site Aidatına Nasıl İtiraz Edilir?

Yüksek site aidatına itiraz edilebilir dava açılabilir ancak site aidatları için tek kural kirayı geçmemektir. Yani eğer kiranız 2.000TL ise 2.000 TL den daha fazla aidat istenemez.

Bu durumda yönetimin yaptığı toplantılara katılıp bu konuyu site yönetimiyle konuşup ayarlamanız, hatta imkânınız var ise yönetime katılmanız en doğru karar olacaktır. Site yönetimi toplantılarına katılımlar %15-20 oranında kalmaktadır. Bu oranları daha yüksek sayılara çekerek bu yüksek aidata oy birliği ile itiraz edebilirsiniz.

Site Yönetimi ve Yöneticinin Görevleri Nelerdir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*