Sarıyer Nerede? Sarıyer Nereye Bağlı? Sarıyer Yol Tarifi

Sarıyer Nerede? Sarıyer Nereye Bağlı? Sarıyer Yol Tarifi Sarıyer, İstanbul’un Avrupa yakası’nda yer alan bir ilçe olarak bilinmektedir. Güneyden Beşiktaş ve Kağıthane, batıdan Eyüpsultan ilçeleri ile doğudan İstanbul Boğazı ve kuzeyden Karadeniz ile çevrili olduğu bilinir. Sarıyer İlçesi toplam 38 mahalleden oluşmaktadır. 

Sarıyer Nerede

Bahçeköy Belediyesi’nin 2009 yılında feshedilerek Sarıyer ilçesinin bir mahallesi olması, 2012 yılında da Şişli sınırları içinde yer alan Ayazağa, Maslak ve Huzur mahallelerinin bu ilçeye eklenmesi ile son halini alan ilçe İstanbul’un en kuzeydeki ilçelerinden biri haline gelmiştir.

Sarıyer İlçesi sınırları içindeki bazı yerleşme alanlarının Bizans döneminden beri burada olduğu bilgisi mevcuttur. Bunlar özellikle kıyılardaki koylarda bulunan bazı ayazma, kilise, eski liman, sarnıç ve eski kaleler çevresindeki birkaç hanelik yerleşim alanlarından oluşmaktadır. Buralarda yaşayanlar geçimlerini genellikle balıkçılıktan sağladıklarından bu yerleşimler bir balıkçı köyü olduğu tahmin edilmektedir.

Türklerin ilk kez bu köylerden Baltalimanı’na yerleştiği bilgisi vardır. İstanbul Boğazı’na dökülen bütün akarsular gibi Baltalimanı Deresi’nin de ağız bölümü eskiden bir haliç olduğu bilinmektedir. Bu küçük haliç, boğazda seyreden tekneler için önemli bir alandır. Buradaki büyük sarnıcın, yanaşan gemilerin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptırıldığı düşünülmektedir. İstanbul’un fethinden önce Kaptan-ı Derya Baltaoğlu Süleyman Bey’in donanmasını burada korumaya aldığı söylenir. Eski kaynaklarda rastlanmamasına karşın Baltalimanı adının bu olay nedeniyle Baltaoğlu Süleyman Bey’den aldığı düşünülmektedir.

Boğaz kıyısındaki küçük köylerin gelişmeye başlaması 16. ve 17. yy’lara denk gelmektedir. Bu dönemde Sarıyer, Yeniköy ve Rumeli Hisarı gelişmiş birer köy halini almıştır. 18. yy’a gelindiğinde saraya yakın bazı kişilere ait yalılar bu kıyıda yapılmaya başladı. Padişah izniyle bazı gayrimüslim ailelerin bu köylere yerleşmeleri de aynı yüzyıla denk gelmektedir. 19. yy’ın başlarında şayak ve fes boyama sanatını öğretmeleri için Trakya’dan bazı köylüler İstanbul’a getirildi ve Baltalimanı ile Emirgan arasına yerleştirildi. Bu köylülerin yerleştirildiği Baltalimanı ile Emirgan arasındaki alan Boyacıköy olarak isimlendirildi. İstanbul’daki elçilikler bu yüzyılda yazlık olarak kullanmak üzere kıyı boyunca uzanan geniş araziler verildi. Bütün bu gelişmelere karşın İstanbul Boğazı kıyısındaki köyler balıkçılıkla uğraşma geleneğini yakın zamana kadar devam ettirmişlerdir. Bu köylerin iskelelerine bağlı çok sayıda balıkçı teknesinin yanı sıra Boğaz’ın çeşitli yerlerinde dalyanlar yer almaktaydı.

Sarıyer Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Sarıyer konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Sarıyer – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 151, 152, 25E, 41C, 59RS
  • Metro: M2
  • Minibüs / Dolmuş: MİNİBÜS: SRY-04, MİNİBÜS: SRY-13, MİNİBÜS: SRY-16

Küçüksu Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? Hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*