Beyazıt Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi?

Beyazıt Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? Beyazıt, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri olarak bilinmektedir. Genel sınırlarına bakıldığı zaman Mercan, Tayahatun, Mollafenari, Mimar Hayrettin, Mimar Kemalettin, Balabanağa ve Süleymaniye mahalleleri ile sınırı bulunmaktadır.

Beyazıt Nerede

Tarihi Yarımada’nın en güzel semtlerinden biri olan Beyazıt görülmeye değer pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir;

Beyazıt Kulesi: 1749 yılında, yangınları gözlemlemek ve haber vermek için yapılan Beyazıt Kulesi, İstanbul Üniversitesi merkez kampüsü bahçesi içinde yer almaktadır. Geçtiğimiz yıllarda restorasyon sürecini tamamlanan kule günümüzde meteoroloji durumunu bildirmek için hizmet vermektedir.

Beyazıt Hamamı: 15.yy’da yapımı tamamlanan Beyazıt Hamamı Hürrem Sultan tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde İstanbul Üniversitesi’ne ait bir alan içerisinde bulunmaktadır.

Bayezid Camii: Erken dönem Osmanlı mimarisinin eserlerinden biri olarak bilinen Bayezid Camii semtin simgelerinden biri haline gelmiştir. Cami Sultan II. Bayezid tarafından yaptırılmıştır.

Beyazıt Meydanı: İstanbul’un en önemli alanlarından biri olan Beyazıt Meydanı tarih boyunca her zaman çok önemli bir yer olmuştur. Meydan Tarihi Yarımada’nın merkezinde yer alır.

Kapalı Çarşı: Dünyanın en eski ve en büyük çarşısı olan Kapalı Çarşı’nın bir kapısı da Beyazıt’ta bulunmaktadır. Her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Kapalı Çarşı oldukça fazla turisti de çekmektedir.

Beyazıt semti Tarihi Yarımada’da yer alan pek çok tarihi yapıya yakın konumda yer almaktadır. Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii, Sultanahmet Meydanı, Topkapı Sarayı, Süleymaniye Camii, Binbirdirek Sarnıcı, Mısır Çarşısı gibi dünyaca ünlü yapı ve eserlere de oldukça yakındır.

Beyazıt Nerede? Nasıl Gidilir?

Beyazıt, Fatih konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Beyazıt Meydanı konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Beyazıt Meydanı – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 35C, 36ES, 41Y, 46H, 77A, 92B
  • Tren: MARMARAY
  • Metro: M2
  • Tramvay: T1
  • Vapur: KADIKÖY (METRO DURAĞI) – EMINÖNÜ – KARAKÖY

Sarıyer Nerede? Sarıyer Nereye Bağlı? Sarıyer Yol Tarifi hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*