İmar Barışı Mağdurları Yeni Uygulama Bekliyor!

İmar Barışı Mağdurları Yeni Uygulama Bekliyor!. İmar Barışı uyarlaması kapsamında 81 ilde başlatılan denetimler sonucu, mevzuata aykırı başvurular hakkında belge iptalleri ve yıkımları yapılmaya başlandı. İmar Barışı amacıyla yaklaşık 10 milyon yapı için başvuru alınmıştı. Bu başvuruların yaklaşık 2.5 milyonunun iptal edilmesi gündemde. Yapı Kayıt Belgesi iptal edilen yapılar, kaçak yapı statüsüne girdiğinden ilgili yapılar yıkım ve para cezasıyla da karşı karşıya kalma ihtimalleri söz konusu.

İmar Barışı Mağdurları

3194 sayılı İmar Kanunu’nun 16. maddesiyle getirilen İmar Barışı’ndan faydalanan yapılara Yapı Kayıt Belgesi verilmişti. Yapı Kayıt Belgesi başvuru sistemi tamamen beyan esasına dayalı olarak kurulmuş, başvurular e-devlet üzerinden alınmış ve. Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmeden önce herhangi bir denetim yapılmamıştı.

İmar Barışı Mağdurlarından Komisyon Talebi

Yapı kayıt belgesi aldıkları evlerinin yıkımlarını engellemek amacıyla aylardır seslerini yetkililere duyurmaya çalışan fakat yetkililerden cevap alamayan vatandaşlar çareyi konuyla ilgili imza toplamakta buldu.

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanlığı’na yaşadıkları mağduriyetleri anlatan bir yazı yazan imar barışı mağdurları imza sayısını artırmak ve seslerini yetkililere duyurmak amacı ile kampanya başlattı.

Yapı kayıt belgesi mağdurları komisyon talebi için 7 binden fazla imza toplandığını açıkladı. Yapılan tüm başvuruların kabul edilerek, oturdukları konutlarının, yazlıklarının, iş yerlerinin yıkılmamasını talep eden yapı kayıt belgesi mağdurları, imar barışının uzatılması nedeniyle de mağdur olduklarını belirtti. 

TBMM’Ye İmzalı Başvuru

İmar Barışı’nın tekrar güncellenmesi ve kendi tapulu alanlar için alınan tüm yapı kayıt belgelerinin geri verilmesi talebinde bulunulan dilekçeye 10 bine yakın imza toplandı. Ancak bu sayının artması gerekli. TBMM dilekçe komisyonu web sayfasına girip üye olarak (https://edilekce.tbmm.gov.tr) mağdurları yakından ilgilendiren. ‘İmar Barışı’nın güncellenmesi’ ile ilgili 06/04/2021 Tarih ve 18425 nolu dilekçeyi online imzalayarak imar barışı mağdurlarına destek verilmiş olunacak.

Evini Yenileyenlere Devlet Desteği! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*