Evini Yenileyenlere Devlet Desteği!

Evini Yenileyenlere Devlet Desteği! Devlet tarafından yüzlerce farklı sosyal destek, milyonlarca kişiye verilmekte. Bunlardan biri de barınma desteği olarak bilinmektedir. Eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı için devlet tarafından 25 bin TL’ye kadar destek hizmeti sunulmakta.

Evini Yenileyenlere Devlet Desteği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın barınma yardımı kapsamındaki ödemesinden birçok kişi haberdar değil. Barınma yardımı kapsamında 2019’da 22 bin 413 haneye 80 milyon 120 bin 921 lira barınma desteği yapıldı.

Barınma Yardımına Başvuru Yapmak İçin Hangi Şartları Aranıyor?

Evinizin oturulamaz derecede eski olduğu tespit edildikten sonra hane halkı içinden 18 yaşını doldurmuş bir kişi T.C. kimlik kartı ile beraber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yetkili il ve ilçe birimlerine yardım başvurusu yapması gerekmektedir. Evin durumunun tespiti haricinde hane halkının taşıması gereken diğer şartlar ise şunlardır:

·       Muhtaç durumda olmak ve bunu belgelerle kanıtlayabilmek,

·       Hane gelirinin aylık toplamının asgari ücretinin üçte biri olması,

·       Yardıma başvuran kişinin yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul  gibi şartlardan en az birine sahip olması.

Barınma Başvurusu Nasıl Yapılır? Evini Yenileyenlere Devlet Desteği!

Barınma yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar ikamet ettikleri ilçelerde yer alan Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bakanlığa yapılan başvurular sonrasında kişiler gelir testine tabii tutulmaktadır. Test sonucunda yardımı almaya hak kazanan hak sahiplerine geri ödemesiz 25 bin TL ödeme ypılmaktadır. 

Hangi İşleme Ne Kadar Destek Verilir?

Başvuru kriterlerine uyum sağlayan vatandaşlar ihtiyaçlarına göre;

  • Ev tamiri ya da tadilatı için 25 bin TL,
  • Yeni prefabrik ev yapımı için 30 bin TL,
  • Yeni betonarme ev yapımı için 40 bin TL

 Tutarında destek alabilir.

Bu miktarlar barınma yardımı kapsamındaki en üst sınırlardır.

Yüksek Faiz Konut Talebini Azaltıyor! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*