Kirayı Ödemeyen Kiracının Tahliyesi Nasıl Yapılır?

Kirayı Ödemeyen Kiracının Tahliyesi Nasıl Yapılır? Borçlar Kanunu’na göre kiracının sorumluluklarını düzenler. Buna kanuna göre kiracı kira bedelini düzenli bir şekilde yapmalıdır. Ödemesini geciktiren veya ödemesini yapmayan kiracı için mal sahibinin sözleşmeyi feshetme hakkı bulunmaktadır.

Kiracının Tahliyesi

Kiracının Tahliyesi İçin Gerekli Nedenler

Borçlar Kanunu kuralları genel olarak kiracıyı savunmaktadır. Kiracı menfaatini koruyan yasalar gereğiyle kiracının evden tahliye edilmesi için ev sahibinin kiracının çıkmasını istemesi yeterli olmamaktadır. Kiracının evden çıkması için yasalarda yer alan tahliye nedenlerinden bir gerekçe sunulması gerekmektedir. Bu gerekçeler ise;

 -Kiracının kirayı ödememesi sonucunda icra takibi,

 -Kiracının kirayı sürekli olarak geç yatırması

 -Gayrimenkul tadilatı

 -Ev sahibinin eve ihtiyaç duyması

 -Evin el değiştirmesi

 gibi nedenler olarak belirlenmektedir. Kira kontratında yer alan tarihlerde kira ödenmediği vb. durumlarda ev sahibinin ihtar hakkı vardır. Bir kira yılında iki haklı ihtar alan kiracı için de tahliye durumu karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra imzalanan kira kontratının dolması neticesinde de fuzuli yer işgalinden ötürü kiracıyı tahliye hakkı söz konusudur.

Kirayı Ödemeyen Kiracının Tahliyesi Nasıl Yapılır? hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Kiracının Tahliyesi İçin En Az Kaç Gün Süre Tanınmalıdır?

Kiracı, kiralananın tesliminden sonra belirlenen olan kira bedelini veya yan gideri ödemesi gereken borcunu ödemezse, kiraya veren kiracıya yazılı olarak bir süre verip, bu sürede de borcunu ödememe durumunda, sözleşmeyi feshedeceğini bildirebilmektedir. Kiracıya verilecek süre en az on gün, konut ve çatılı işyeri kiralarında ise en az otuz gündür olarak belirlenmiştir. Bu süre, kiracıya yazılı bildirimin yapıldığı tarihi izleyen günden itibaren işlemeye başlamaktadır.

Tahliye Talepli İcra Takibi

Kira günü geçmesine rağmen kiracı kirayı ödemezse kiraya veren kiranın ödenmesi için ev sahibi tahliye talepli icra takibi başlatabilir. İcra müdürlüğü aracılığı ile gerçekleştirilen bu takipte kiracıya ödeme emri gönderilmektedir.

Kiracının 30 gün içerisinde kira borcunu ödemesi veya 7 gün içerisinde takibe itiraz etmesi gerektiği bilgileri ödeme emrinde bildirilmektedir. Kiracının 7 günde itiraz etmemesi ve 30 günde de kirayı ödememesi halinde kiraya veren icra müdürlüğü ile evin tahliyesini gerçekleştirilmektedir.

Kiracının 7 gün içerisinde takibe itiraz etmesi halinde kiraya verenin tahliyeyi sağlayabilmesi için icra mahkemesine başvurup itirazı kaldırması gerekmektedir. İcra mahkemesi dosya üzerinden araştırma yaparak kiranın ödenip ödenmediğini konusunu takip eder ve davanın kabulü halinde tahliye gerçekleştirilebilir.

Ev Sahibi Hakları Nelerdir? Hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*