Satılık Dairelerin Fiyatları Yüzde 29 Arttı!

Satılık Dairelerin Fiyatları Yüzde 29 Arttı! Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı konu ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada, “Türkiye’de gerek satılıkta gerekse kiralıkta konut fiyatları artmaya devam ediyor. Son bir yılda satılık dairelerin fiyatları ortalama yüzde 29 artarken kira artışlarının ortalaması yüzde 17 seviyesinde oldu” dedi.

Satılık Dairelerin Fiyatları Yüzde 29 Arttı

Satılık dairelerin fiyatlarının artması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Türkiye genelinde kira fiyat ortalaması son bir yılda metrekare başına 9,26-TL’den 11,18-TL’ye çıkarak yüzde 17,43 seviyesinde artış gösterdi. Satılık fiyat ortalaması ise son bir yılda metrekare başına 2 bin 187-TL’den, 2 bin 839-TL’ye yükseldi. Satışlardaki fiyat artışı ise yüzde 29,12 seviyesinde yaşandı” şeklinde konuştu.

Satılık Fiyat Artışının En Çok Olduğu İl Aydın

Satılık fiyat ortalamasının en çok artış gösterdiği şehrin Aydın olduğunu belirten. Özelmacıklı, “Aydın’da son bir yılda konut fiyatları yaklaşık yüzde 60 artış gösterdi. Aydın’ı yüzde 50’ye yakın artışlar gösteren Muğla, Batman, Ardahan, Urfa, Çankırı, Tunceli ve Mardin takip etti. Konut fiyatları Balıkesir ve Antalya’da yüzde 40, İstanbul ve İzmir’de yüzde 30 arttı” dedi.

En Çok Kira Artışının Olduğu İl Karaman

Kira artışının son bir yıl içerisinde bazı illerde %70’lere kadar artış gösterdiğini ifade eden Özelmacıklı, “Örneğin Karaman’da artış oranı yüzde 70’lere yaklaştı. Artışlarda Karaman’ı yüzde. 60 ile Mersin, yüzde 50 ile Afyon ve Diyarbakır, yüzde 45 ile Nevşehir, yaklaşık yüzde 40 ile Tekirdağ, Giresun ve İstanbul takip etti. Ankara’da artış yüzde 27 olurken, İzmir’de de yüzde 25 oldu. Kira artışlarının yaklaşık son bir yılda sadece yüzde 1 değişim gösterdiği iller ise Zonguldak, Trabzon, Sivas, Kütahya, Karabük, Elazığ, Ağrı, Edirne ve Eskişehir oldu” şeklinde konuştu.

Öğrenci Etkisi İle Kiralar Artacak

Üniversitelerin açılması ile birlikte okumak için il değiştiren öğrencilerle birlikte bazı illerde ve özellikle büyükşehirlerde kira artışlarının devam edeceğini belirten Özelmacıklı, “Kentsel dönüşüm, evliliklerdeki hareketlilik ve yine öğrencilerin barınma telaşının başlaması ile kiralardaki artışın süreceğini düşünüyoruz” dedi.

En değerli il Muğla Satılık Dairelerin Fiyatları Yüzde 29 Arttı!

Birim metrekare satış fiyatları sıralamasında listenin ilk sırasında 9 bin lira fiyat ortalaması ile Muğla’nın bulunduğunu belirten. Özelmacıklı, “Muğla’yı 5 bin 400-TL ile İstanbul, 5 bin 250-TL ile Aydın, 4 bin 800-TL ile İzmir, 4 bin 600-TL ile Antalya, 4 bin 100-TL ile Balıkesir ve 3 bin 800-TL ile Çanakkale takip ediyor” şeklinde konuştu.

Depremde Hasar Gören Binalar İçin Vatandaşlara Konut Kredisi Müjdesi! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*