YAMBİS Nedir? YAMBİS Sorgulama Nasıl Yapılır 2021

YAMBİS Nedir? YAMBİS Sorgulama Nasıl Yapılır 2021. Müteahhit Yetki Belgesi sorgulama işlemi çoğu vatandaş tarafından oldukça ilgilenilen ve araştırılan konular arasında bulunmaya başladı. Bina ve ya arazi sahibi olan insanlar eski evlerini yeni dairelere çevirmek için müteahhitlerle iş birliği yapmaktadır. Vatandaşlar müteahhitlerin daha önce her hangi bir ceza alıp almadığını öğrenmek için müteahhit yetki belgesine bakması gerekmektedir. Peki, müteahhit yetki belgesi sorgulama nasıl yapılır? İşte, YAMBİS sorgulama nasıl yapılır sizler için araştırdık.

YAMBİS Nedir

YAMBİS Nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca; 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 28, 42 ve 44. maddelerini değiştiren 5940 sayılı kanuna dayanılarak çıkartılan, 16 Aralık 2010 tarih ve 27787 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren. “Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile şantiye şefleri ve yetki belgeli ustalar hakkında yönetmelik” gereğince inşaat ve tesisat işlerinde yapım taahhüdü üstlenen müteahhidin. 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren yetki belgesi numarası almaları zorunluluğu ibaresi getirilmiştir.

Müteahhitlerin yetki belgesi almaları gerekmektedir. Aldıkları bu belgeye verilecek olan numarayı yapımla ilgili her türlü işlerinde kullanmaları zorunluluğu yer almaktadır. Bunun sonucunda yetki belgesi numarası olmayan, hatalı imalattan dolayı ceza almış müteahhit veya şirketlere inşaat yapım izni almaları kesinlikle imkansızdır.

YAMBİS Nasıl Kullanılıyor?


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurulan YAMBİS nasıl kullanılıyor? Oldukça merak ediliyor. YAMBİS kullanımını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şu şekilde açıklıyor:

Bakanlığımızca Kayıtlarına ulaşılabilen Yapı Müteahhitlerine “Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Numarası” oluşturdu. Müteahhitler ve Vatandaşlar Bakanlığımızın http://yambis.csb.gov.tr/ İnternet adresinden numaraları olup olmadığını vatandaş girişi bölümünden girerek TC kimlik veya tüzel şirketlerde vergi numarası yazarak kayıtlı olup olmadıklarını kontrol edip, yine internet üzerinden kayıt olabileceklerdir.

İnternet üzerinden yapılan kayıt işlemlerinde Başvurunun onaylanabilmesi için istenen belgelerin en kısa sürede Müdürlüğümüze iletilmesi gerekmektedir.

YAMBİS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Müteahhit Yetki Belgesi Sorgulamak için http://yambis.csb.gov.tr/ adresinden giriş yapıldığında açılan YAMBİS sayfasındaki Vatandaş bölümünden TC. Kimlik numarası veya Vergi numarası kullanılarak sorgulama yapıldığında Müteahhitlik Yetki Belgesi olup olmadığına kolayca bakabilirler.

Mirasçı Nasbı Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*