Loft Ne Demek?

Loft Ne Demek? Loft kelime anlamıyla “çatı katı, tavan arası; güvercinlik; ev/kilise mahfili” ya da “en üst kat, yani çatının hemen altındaki kat” olarak da tanımlanmaktadır. Loft Ne Demek?

Loft Daire Nedir?

Loft daire 1970’lerde ABD’nin büyük şehirlerinde ortaya çıkan yüksek miktardaki konut talepleri karşılanamayınca; alternatif bir çözüm yaratmak adına şehrin içinde kalan terkedilmiş fabrikalar, depolar ve diğer endüstriyel tesisler restore edilerek konuta dönüştürülmüştür. İlginç olan yanı ise, bu daireleri özellikle sanatçılar ve tasarımcılar tercih etmiştir.

Loft Ne Demek?

Loft dairelerin en temel özellikleri ise; depo ya da fabrika yapılarından dönüştürüldükleri için son derece geniş ve yüksek tavanlı olmalarıdır. Ayrıca iç mekânda çok fazla duvar ve oda içermemektedirler. Geniş bir odanın bir köşesi mutfak, paravanla ayrılmış diğer bir köşesi yatak odası, orta kısmı ise salon olarak kullanılabilmektedir. Alan fazla geniş değilse bir kenara bir asma kat inşa ediliyor ve yatak bunun üzerine konumlandırılıyor. Dolap ve kitaplık gibi büyük malzemelerin daireyi odalara bölmek için kullanıldığı örnekler de mevcuttur. Loft dairelerin bir diğer özelliği de saten boyalı pürüzsüz duvarlara, renkli desenli duvar kâğıtlarına, işlemeli kartonpiyerlere değil de endüstriyel yapılardan dönüştürüldükleri için sıvasız tuğla duvarlara, çelik konstrüksiyon sütunlara ya da üstü kaplanmamış beton iskelete sahiplerdir.

Loft Ne Demek? Loft Daire Fiyatları Ne Kadar?

Loft dairelerin ülkemizde de büyük ilgi görüyor olması satılık loft daire ve kiralık loft daire ilanlarında artışa neden olmuştur. Genellikle konut projelerinde gördüğümüz bu dairelere dair birçok ilana ulaşılabilir.

Loft fiyatları ülkemizde üst segmente hitap etmektedir. Dolayısıyla fiyatların oldukça yüksek olduğu ilanlara bakılarak görülebilir. Loft daire örnekleri incelendiğinde de fiyatların neden yüksek olduğu anlaşılabilir. Çünkü loft daireler, konut ihtiyacının bir ürünü olarak ortaya çıkmış ve kısa zamanda mimari bir tarz haline gelmiştir.

   Loft Yapılarda Bulunması Gereken 5 Temel Mimari Ölçüt

  1. Yüksek tavan
  2. Geniş ve büyük pencereler
  3. Serbest plan (Açık ve geniş mekânlar)
  4. Brüt beton, saç ve tuğla yüzeyler
  5. Açıkta bırakılan tesisat elemanları

Vasiyetname Nedir? Vasiyetname Yazmak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*