Arakat Nedir?

Arakat Nedir? Bir binada genellikle zemin katı ile birinci kat arsına yapılan çoğu basık tavanlı olan altı kapalı yarım kat.

Arakat Nedir? Ara Kat Daire Ve Ara Kat Dubleks Daire Ne Demek?

Bina içerisinde, en üst kat ile, en alttaki zemin kat arasında kalan dairelere ara kat daire denir. Arakat dubleks daireler ise bu dairelere göre daha geniş ve büyüklükteki yerlerdir. Dubleks, içinde merdiven olan iki katlı evdir. Dubleks evler, özellikle çocuklu, geniş aileler tarafından tercih edilmektedir. Ara Kat Nedir?

Ara Kat Nedir?

Arakat Dairelerin Avantajları Nelerdir?

Arakat Nedir? Ara kat dairelerin en önemli avantajı ısıtmadır. Üst kat ve alt kat arasında yer aldığı için daha kolay ısınır. Ayrıca inşaatın risklerinden daha az etkilenilir. Örneğin; en üst katta yer alan dairelerin riski çatı izolasyonudur. En alt katlar ise, rutubet, nem ve izolasyon anlamında risk taşımaktadır.

Köşe Daire Nedir?

Köşe daire, binanın cadde ve sokak veya birbirini kesen iki sokağa cepheli dairesidir. Birden fazla cepheli dairelere, köşe daire denilmektedir. Köşe daireler, ara dairelere göre daha pahalıdır.

Köşe daire, çok cepheli olduğu için genellikle tercih edilir. Ancak binanın bulunduğu köşe çok işlek, çok gürültülü ve trafiğin aktığı bir yol ise bu dezavantaj olabilir.

Köşe daireler, çok cepheli olmaları dolayısıyla işyerleri için avantaj sağlar.

Arakat Nedir? Dairenin Dezavantajı Nedir?

Ara kat dairenin alt kısmı eğer işyeri olursa, o zaman ısıtma avantajlı olmayabilir. Çünkü alt kattaki işyeri yüksek tavanlı ve 24 saat ısıtma sistemi kullanmıyor ise, soğuyan döşeme işyeri üzerindeki daireyi etkiler. Yani ara kat dairenin konumu etkilidir.

Ara Daire Ucuz Mu Pahalı Mı?

Ara kat daireler zemin kata göre daha pahalıdır.

Loft Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*